Güncel

Amed’de Gezi direnişçisi kadınlarla dayanışma

Amed: Yeni Demokrat Kadın, Keskesor LGBT oluşumu ve Sosyalist Kadın Meclisi’nin bir araya gelerek oluşturduğu Amed Kadın Dayanışması dün (27 Eylül) günü Elif Kaya şahsında bütün Gezi tutsağı kadınlar için basın açıklaması ve kart atma eylemi gerçekleştirdi.

Açıklama sırasında “Jin, jiyan, azadi”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Tacizci devlet hesap verecek”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

 

“Gezi direnişçisi kadınlar cinsel işkenceye uğruyor”

YDK’lı Şilan Deli tarafından yapılan basın açıklamasında; Rojava devrimi ve Gezi direnişi ruhunun devamı niteliğindeki ODTÜ ve Tuzluçayır direnişlerinin kadınlar üzerindeki etkileri vurgulandı. Bu yüzyılın “kadın yüzyılı” olduğundan, Gezi parkı direnişinde ön saflarında kadınların belirleyici rol oynadığından bahsedildi.

Devlet bu gerçeklik karşısında direnen kadınlara vahşice saldırdığı, kadınları eve hapsetmek için elinden geleni yaptığı söylenilen açıklamada başta Elif Kaya olmak üzere gözaltına alınan Gezi direnişçisi kadınların “ince arama” adı altında cinsel işkenceye maruz kaldığı vurgulandı.

 

Kadınlara GBT dayatması

Bu uygulamanın keyfi bir uygulama olduğu ve kadınları buna boyun eğmeyeceği belirtilen açıklamanın ardından basın metnini okuyan Deli’ye polisin zorla kimlik kontrolü yapmak istemesi saldırısı ile karşı karşıya kaldık.

Kimliği göstermemekte direnen Şilan, polisin tacizine direndi. Buna rağmen zorla GBT çeken polis “Araması yok, gitsin” dedi!

Polis kadınlara tacize devam ediyor buna izin vermeyeceğiz!

 

Amed YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu