Güncel

Tacizcilere İstanbul Üniversitesinde izin vermeyeceğiz!

İstanbul Üniversitesi’nde bir kadın öğrencinin fotoğraflarının izinsiz çekilip cinsiyetçi söylemlerle sosyal medyada paylaşılmasına karşı, üniversiteli kadınlar “Taciz varsa kadın dayanışması var” diyerek 16 Nisan Salı günü saat 13.00’da İstanbul Ünversitesi Rektörlük önünde buluşarak Anakapı’ya yürüdü.


İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde geçtiğimiz haftalarda bir kadın öğrencinin izinsiz fotoğrafı çekilerek, sosyal medyada paylaşılıp cinsiyetçi söylemlerde bulunuldu. Üniversiteli kadınlar, Beyazıd Merkez Kampüs önünde “Bu okulda taciz var”, “Ahlakınız batsın”, “İzinsiz fotoğrafımı çekemezsin” dövizlerini taşıyarak, sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, Taciz varsa dayanışma var”, “Tacizciden hesabı kadınlar soracak” sloganlarını attı.

 

“Kadınlar olarak mücadelemizi yükselteceğiz”

Üniversiteli kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Gizem Kılıç, “Bir kadının gizlice fotoğrafını çekip paylaşmak, onu hedef göstermek ve bu yolla, giydiği kıyafetten ötürü ona yönelecek saldırıları meşrulaştırmak kuşkusuz tacizdir” dedi.

Üniversitelerde birçok kadın öğrencinin benzer tacizlere maruz bırakıldığını belirterek, buna karşı kadınlar olarak mücadelelerini yükselttiklerini vurgulayan Kılıç, bir buçuk yıl önce üniversitede yaşanan taciz olayını hatırlattı. Kılıç, “Özel güvenlik görevlisi Emrullah Beyaz ve akademisyen Murat Ali Karevelioğlu’nun kadınları taciz ettiği ortaya çıktığında kadınlar büyük bir mücadele vermişti. Kadın dayanışmasının sonucu olarak ise ikisi de bir buçuk yıldır okulun kapısından içeri giremiyorlar” diye belirtti.

 

“Tacizi meşrulaştıramazsınız!”

Şort giydiği için metrobüste tekmeyle saldırıya maruz bırakılan Ayşegül Terziye değinen Gizem, “Israrla haykırıyoruz; ne giydiğimiz, saat kaçta sokakta olduğumuz, nasıl kahkaha attığımız ya da başka hiçbir şey asla ve asla tacizi meşrulaştıramaz! Kıyafetinden ötürü bir kadının gizlice fotoğrafını çekmeyi meşru gören zihniyeti biz kadınlar yıkacağız”  diye kaydetti. Kadın dayanışmasının öneminden de söz eden Gizem,  “Kadın dayanışması olduğu sürece bu okulda tedirgin olması gereken kadınlar değil tacizcilerdir çünkü bizler tacizcilerin ellerini kollarını sallayarak bu okulda gezmelerine izin vermeyeceğiz! Yaşasın kadın dayanışması”  dedi. Açıklama kadınların, zılgıt ve sloganlarıyla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu