Güncel

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu: “Tecavüzün kefaleti olmaz”

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem grubu, Batman’da onlarca çoğun maruz kaldığı cinsel istismara karşı sokağa çağırıyor.

Batman’da 14 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını anlatmasıyla, onlarca çocuğunda sistematik olarak fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı.  Bugün (17 Mayıs) Batman ve Ankara’da yapılacak olan yürüyüşle eş zamanlı olarak Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, İstanbul’da “Tecavüzün Kefaleti Olmaz, Tecavüz Satın Alınamaz” diyerek Kadıköy Söğütlüçeşme önünde buluşarak Khalkedon Meydan’a yürüyüş gerçekleştirecek.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, bir açıklama yayınlayarak Batman’da yaşanan cinsel istismara karşı sokaklara çağırdı. Yapılan açıklamada “Tecavüz satın alınamaz,
ama gözümüzün önünde, sessizce alınıyor
.” denildi.  “Kentin tanınmış isimleri” söz konusu olunca sistematik tecavüzün failleri tam da bunu cezalandırmakla yükümlü olanlar tarafından korunuyor. Batman’da çocuklara tecavüzün faillerini kim, niye koruyor?” denilen açıklamada kadınlar olarak bunun cevabının bilindiği vurgulandı. Çünkü bu yaşananların ilk olmadığını belirtilirken, Ensar Vakfı’nda yaşanan tecavüz olayı hatırlatılarak, kadınlar olarak buna alışmayı reddettiklerini belirtildi.

Batman’da çocukların cinsel istismarına, bunun karşısındaki suskunluğa, cezasızlığa, erkek şiddetinin toplum ve devlet kurumları tarafından meşrulaştırılmasına, onlarca tecavüzcü varken yalnızca 3 kişinin tutuklu olmasına, kadınların ve kız çocukların başvurabilecekleri kurumların OHAL ile ellerinden alınmış, kayyumlar tarafından kapatılmış olmasına isyandayız!” kaydedilen açıklam da  “17 Mayıs’ta Batman sokaklarında tecavüze karşı yürüyecek olan arkadaşlarımızın sesine ses katmak için: Bugün  (17 Mayıs Çarşamba) arkadaşlarımız Batman’da ses çıkarırken biz de İstanbul’da saat 19.00’da Kadıköy Söğütlüçeşme’de buluşuyoruz!” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu