Röportaj

“Tacizci ve tecavüzcüler serbest bırakılıyor”

H. Merkezi: İHD Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Rehşan Bataray, demokratik bir eyleme katılarak slogan atan hemen herkesin tutuklandığına dikkat çekerek, “Fakat konu kadına karşı şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm tehdidi olunca polis, savcı ve yargıçlar mevcut durumda delilleri yetersiz buluyor ve suçluları serbest bırakıyorlar” dedi.

İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Rehşan Bataray, son yıllarda şiddet sonucu öldürülen kadınlara dikkat çekerek, artık her gün yeni bir kadın katliamı haberi alındığına dikkat çekti. 2012 yılında kadına yönelik şiddete karşı çıkarılmış olan kanuna da değinen Rehşan, şiddete karşı yapılan yasal değişimlerin kadın mücadelesi ile gerçekleştiğini ifade etti. Rehşan konuşmasında, yasanın pratikleştirilmesi sürecinde sorunlar olduğunu ve suçlu yerine kadının itham edildiğinin altını çizdi. Kadınların genellikle baba, kayınbaba, eş, kardeş gibi yakın çevreleri tarafından katledildiğini vurgulayan Rehşan, “Kadına karşı şiddete ilişkin kadın çabası ve mücadelesiyle yasalar çıkarıldı fakat uygulanmıyor” sözlerine yer verdi.

 

‘Polis, savcı ve hakim işbirliği’

Avukat Rehşan, en çok kanunların yetersizliği karşısında zorlandıklarını ifade etti. Şiddet mağduru kadının çözümün adresini bilmediğine vurgu yapan Rehşan, şöyle devam etti:

“Kanunlara göre şiddetle yüz yüze kalan kadınların polise, savcıya, hakime başvurması gerekir. Fakat bu kişiler erkek zihniyetinin savunuculuğunu yaptığından dolayı, kadın çaresiz kalıyor. Hayatın her alanında erkek egemenliğini gören kadın, çözüm arayışına girmiyor. Yetkililer çoğu zaman kadının mağduriyetini görmüyor. Çoğu zaman kadın ve erkeğin arasını düzeltmek ve onları bir araya getirmek için çabalıyor. Bu arabulucu komisyonda polis, savcı ve hakim var. Aile içi ensest ilişkiler çok fazla. Bunlardan resmi kurumlara başvuran kişiler korunmuyor ve tacizci ve tecavüzcü tutuklanmıyor.”

 

‘Delillere rağmen sessizler’

Konuşmasında toplumsal eylemlere de dikkat çeken Avukat Rehşan Bataray, her gün onlarca kişinin katıldığı demokratik eylemlerden dolayı gözaltına alındığını belirtti. Rehşan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birçok insan slogan attığı için tutuklanıyor. Fakat şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm tehdidi konusunda polis, hakim ve savcı var olan delillere rağmen yine delil istiyor ve suçluları serbest bırakıyor. Yetkililer, kanuni sorumluluklarını yerine getirmiyor ve mağdurları tekrar tekrar mağdur ediyor.”

‘Sivil toplum kurumlarının çalışmaları önemli’

Şiddet, taciz ve tecavüz mağduru kadın, suçlu ile aynı mekanı paylaşmak zorunda bırakılıyor. Avukat Rehşan, mağdur ve suçlunun yanyana kalmasına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Kadın için verilen tedbir kararı, kısa süreli olduğu için faydalı değil. Sığınma evlerinin sayısının azlığından dolayı, kadınların gidecek yeri yok. Bu da kadınların şiddetle yaşamalarına neden oluyor. Kadınlara destek olan sivil kurum ve kuruluşların çalışmaları önemli. Fakat onların gücü de yetmiyor. Devlet sığınma evleri için özel bir bütçe ayırmalı.

 

‘Şiddetin çözüm yolları…’

Kadına yönelik şiddete ilişkin özel eğitim programları hazırlanması gerektiğine işaret eden Avukat Rehşan, kanunların kadın haklarının korunması için güçlendirilmesi, özel bir bütçe ayrılması gerektiğini dile getirdi.

 

Kaynak: jinhaber

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu