Güncel

Hindistan’da tecavüze karşı protestolar

H. Merkezi: Hindistan’da bir kadının otobüste toplu tecavüze uğramasının ardından başlayan kitlesel protestolar ve polis şiddeti devam ediyor. Hükümet tecavüzü önlemek için otobüslerdeki perdeleri kaldırıyor.

Hindistan’da kadınlar haftalardır sokaklarda haklarını arıyor. Ülke genelinde kadınların daha güvenli dolaşabilmesi ve seyahat edebilmesi için önlemlerin artırılmasını talep eden kalabalığa erkekler de destek veriyor. Ancak büyüyerek devam eden protestolara karşılık polis müdahalesi de şiddetlenerek arttı.  Imphal kentinde gösteriler sırasında çıkan çatışmada 36 yaşındaki bir kameraman öldü.

16 Aralıkta Delhi’de sevgilisi ile otobüste seyahat eden bir üniversite öğrencisine alkollü altı erkek tecavüz etti. Kadın öğrenciyi daha sonra metal çubukla yaralayan saldırganlar, çifti hareket halindeki otobüsten attı.

Birçok ilde devam eden gösterilerde “Sokakta çıplak bile gezsem bile bana tecavüz etmeye hakkınız yok”, “Daha sıkı yasalar değil, etkin yargılama istiyoruz”, “Güvenliğimizi sağlamak için daha kaç kadın/kız çocuğunu feda edeceksiniz?”, “Bana nasıl giyineceğimi değil, oğluna tecavüz etmemesini öğret”, “Delhi’de tecavüz, polisin çalar saati gibi: İlk başta onları derin uykularından uyandırıyor ancak bir süre sonra doz aşımından tekrar uyuya kalıyorlar” gibi pankartlar taşıdı.

Protestolar devam ederken, tecavüz haberi daha geldi:

*Tripura’da 10 erkek, 26 yaşında bir kadını ağaca bağlayarak yaşadığı mahallede herkesin gözü önünde saatlerce tecavüz etti.

* Bihar’da üç erkek, okuldan eve dönen 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti.

* Toplu tecavüze uğradığı belirtilen 10 yaşında bir kız çocuğunun cesedi nehirde bulundu.

 

Gösteri yasağı ilan edildi

Polis binlerce göstericiye gaz, tazyikli su ve copla müdahale ederken, bir sonraki açıklamaya kadar gösteri yapmanın yasak olduğu duyuruldu. İçişleri bakanı Sushilkumar Shinde, polis şiddetini “holiganların da gösterilere katılarak kamu mallarına zarar vermesiyle” açıkladı. Göstericileri eleştiren Shinde, sivil toplum temsilcileriyle görüştüğünü söyledi, “Adalet istiyoruz, diyorlar. Daha ne adaleti vereceğiz? Taleplerin de bir sınırı olmalı” diye konuştu. Pazar günkü eylemlerde toplam 150 kişinin yaralanması ve dün bir kameramanın ölmesi üzerine, bugün iki polis şefinin görevden alındığı açıklandı.

 

Üç tecavüzcü asılmak istedi

Otobüs şoförü dahil, altı failin tamamının yakalandığı açıklandı. Üçü suçlarını itiraf ederken, teşhis prosedürüne katılmak istemediklerini ve “idam edilmek istediklerini” belirttiler. Faillerden biri ise 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle dün çocuk hapishanesine yerleştirildi. Ancak polis, mağdur kadın ve görgü tanığı sevgilisinin ifadesine rağmen, altı failden sadece dördünün tecavüze fiilen katıldığını açıkladı.

 

Otobüslerdeki perdeler kaldırılıyor

İçişleri Bakanı Shinde, meclise şehirde polisin gece devriyelerini arttırmak için emir verdiğini ve cinsel suçların cezalarının arttırılmasını önerdiğini açıkladı. Yeni Delhi’deki otobüslerin karartılmış cam ve perde kullanmasının yasaklandığı, şoförün kimliğinin ve telefon numarasının otobüste asılı olması kuralı getirildiği, bunların ihlali durumunda aracın bağlanacağı açıklandı. Ayrıca Telekom Bakanlığı, protestolar üzerine kadınlar için bir acil yardım hattı (alo 167) oluşturdu.

Kaynak: Bianet

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu