Röportaj

GABRIELLA yetkilisi Salvador: “Şiddet toplumsaldır”

H. Merkezi: GABRIELLA Filipinler’de faaliyet yürüten kadın partisi. Adını 18. yüzyılın ikinci yarısında İspanyol sömürgeciliğine karşı yürütülen ayaklanmaya önderlik eden kadın general Gabriella Silang’dan alıyor. 1984 yılında, Marcos diktatörlüğüne karşı direnişin yükseldiği dönemde, her kesimden ve bütün adalardan katılımla kadınlar başkent Manila’da 10.000 kişilik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün hemen ardından ulusal kadın komisyonu oluşturuldu. Komisyon GABRIALLA adını aldı. Ekim 2000’de birçok yerel kadın örgütünün katılımıyla GABRIELLA Kadın Partisi ittifakı oluşturuldu.

2. Dünya Kadın Konferansı’na katılan GABRILLA Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Joan Salvador ETHA’nın sorularını yanıtladı.

 

‘EN BÜYÜK KADIN ÖRGÜTLENMESİ’

Önce sizi tanıyalım

GABRIELLA kadın örgütünün uluslararası ilişkiler sorumlusuyum. 2004’den bu yana Enternasyonal Büro’da çalışıyorum. Daha önce gençlik çalışmasında yer alıyordum. Filipinler’de merkezi çalışmayı yürütüyor ve aynı zamanda koordinasyonunda yer alıyorum.

GABRIELLA’nın amacı ve modeli konusunda bilgi verir misiniz?

Örgütümüz, 1984 yılında kuruldu. Bir çatı örgütlenmesi olmasının yanı sıra, demokratik alanda çalışma yürüten bir kadın örgütlenmesidir. Kendimizi Filipinler’de demokratik ulusal hareketin bir parçası içinde tanımlıyoruz. Ülkenin bağımsızlığı için de mücadele ediyoruz. Toplumun yarısını oluşturan kadının özgürleşmesi bizim için önemli bir yerde duruyor. GABRIELLA hükümetten bağımsız bir örgüttür. İşçi, çiftçi, yoksul kadınlar ve kaçak işçilerden oluşuyor. Kırsaldan gelen kent yoksullarını örgütlüyoruz.

GABRIELLA kadın örgütü Filipinler’in en kitlesel kadın örgütlenmesidir. Sadece Filipinler içinde değil ABD, Hong Kong, Kanada, Hollanda, Japonya, Suudi Arabistan ve Dubai’de de kadın örgütlenmemiz bulunmaktadır. 200 bin kadın üyemiz var. 200’ü aşkın kadın örgütü, örgütlenmemizin içinde yer almaktadır.

 

‘ŞİDDETE KARŞI SAVUNMA EĞİTİMİ VERİYORUZ’

GABRIELLA politik olarak yürüttüğü çalışmalar nelerdir?

Ulusal demokratik kadın kurtuluşu için mücadele ediyoruz. Örgütümüz, baskıya sömürüye cinsel tacize karşı, kadınların eğitim hakkı ekonomik hakları, siyasi alandaki hakları ve tacize karşı kadın savunması için de eğitimler örgütler. Ekonomik ve siyasi her türlü hak için mücadele yürütür. Kadınların siyasetin merkezine yürümesi, siyasetin her alanında olması için çalışmalar örgütler. Aynı zamanda, Marksist Leninist-Maoist eğitimler de veriliyor. Bu eğitimler kadının kendi öz örgütlenmesinde çalışmasının olanaklarını da yaratıyor. Eğitimlerdeki amaç aynı zamanda erkek egemen siyaset içinde kadının güçlendirmeyi amaçlıyor. Filipinler’de erkek egemen yaklaşımların çok köklü olduğunu ifade etmek gerekiyor. GABRIELLA kadın örgütümüz aynı zamanda sendikalar içinde kadın eğitimleri vermektedir. Kadının bu mücadelede etkin olması gerektiğini kavratıyoruz.

 

‘HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORLARSA DÜDÜKLE SES ÇIKARIYOR’

Filipinler’de kadına yönelik şiddetin çok yaygın olduğunu biliyoruz. Ne tür çalışmalar yapılıyor bu alanda?

Filipinler Katolik bir ülke. Ancak çok eşlilik yasal olmamasına rağmen, çok yaygın. Bu konuda yasalar işletilmiyor. Aynı zamanda kadınların çok eşliliğe karşıda çıkmaları için de eğitimlerimiz ve aydınlanma çalışmamız sürüyor. Kadınların şiddete karşı mücadele etmesinin yöntemlerini, bu şiddeti aile içi bir sorun olmaktan çıkararak toplumsal bir sorun olarak görülmesi gerektiğini eğitimlerle anlatmaya çalışıyoruz. Örneğin şiddetle mücadele yöntemlerimizden biri şudur: Filipinler’de kadınlara düdük dağıtıyoruz. Eğer bir kadın, şiddet görüyorsa ve hiçbir şey yapamıyorsa bile düdükle ses çıkarır ve bu düdüklerin sesi her yere yayılır. Doğallığında tüm kadınlar hep birlikte düdük çalarak aynı zamanda tepkisini gösterir ve duruma müdahale eder. Sorun toplumsallaşır, çözümde toplumsallaşır.

 

ÜYELERİMİZ KATLEDİLİYOR, TUTSAK EDİLİYOR

Filipinler’in politik ortamı sizlere nasıl yansıyor?

Filipinler resmi olarak demokratik bir ülke olarak görünüyor. Ancak devrimciler, demokratlar, gazeteciler katlediliyor. Uluslararası sermaye tüm yaşam alanlarımızı ele geçiriyor. Madenlerimiz ve topraklarımız elimizden alınarak talan ediliyor. Bunun karşısında çiftçiler güçlü direnişler örgütlüyorlar. Yerel halkın yaşam alanları çok zengin ve verimli topraklar üzerinde. Zengin maden şirketleri bu toprakları özelleştirerek el koymak istiyorlar. Yaşam alanlarını korumak isteyen aileler ise sürekli asker saldırısı altında. Topraklarına sahip çıkan halk önderleri katlediliyor. Çok yakın zamanda toprağına ve yaşam alanlarına sahip çıkan hamile bir kadını çocuğuyla birlikte katlettiler. Ülkemizde toprak direnişleri ve isyanları çok yaygın olarak yaşanıyor.

Elbette bu saldırılar sadece yaşamını koruyan halka değil aynı zamanda GABRIELLA üyelerine de yönelik. Yöneticiler tutuklanıyor, katlediliyor kimileri de yasadışı örgüt üyesi gösterilerek katlediliyor. Filipinler’de demokratik haklar için sokağa çıkan kadınlar yasadışı örgütte üye ve yönetici olmaktan yargılanıyor. 72 GABRIELLA üyesi ve yöneticisi şu anda tutsak durumda. Bunların birçoğu on yıldır hala tutuklu ve hüküm giymemiş durumdadırlar.

 

‘EZİLEN KADINLAR ORTAK MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİ’

Türkiye’deki gelişmeleri takip edebiliyor musunuz?

Elbette takip ediyoruz. Baskıcı bir rejimin hüküm sürdüğünü, aynı zamanda ABD ile işbirliği içinde olduğunu da biliyoruz. Kürt halkına dönük saldırılar ve katliamları da elbette kınıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de de politik kadın tutsakların olduğunu biliyoruz ve onlara buradan selam yolluyoruz. Asla ama asla umutlarını yitirmemelerini ve güzel günlerin çok yakında olduğunu ifade etmek istiyoruz.

Tüm zorbalığa karşı ezilen kadınlar olarak dünyanın her yerinde ortak mücadeleyi büyütelim. Ayrıca, Türkiye’deki sosyalist kadınlarla da daha fazla ortaklaşmak isteriz. (Kaynak: ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu