Güncel

“Korkmuyoruz, susmuyoruz, utanmıyoruz”

İstanbul: 1 yıl önce Kağıthane Karakolu’nda tecavüze uğrayan Reyhan Topal, Şakran’da taciz edilen Elif Kaya, Ankara’da tacizle gözaltına alınmaya çalışılan Eylem Karadağ ve devletin cinsel şiddetine maruz kalan kadınlarla dayanışma için Kadıköy’de sokağa çıkan kadınlar; “Karakolda tacize, tecavüze, işkenceye karşı yılmıyoruz, utanmıyoruz, susmuyoruz” dediler.

Bugün (28 Eylül) Kadıköy Boğa’da Anarşist Kadınlar’ın çağrısıyla biraraya gelen ve aralarında Yeni Demokrat Kadınlar, EHP’li Kadınlar, Vicdani Retçi Kadınlar, HDK Kadın Meclisi ve BDSP’lilerin de bulunduğu birçok kadın “Karakolda tacize, tecavüze karşı sokağa” pankartı arkasında Kadıköy İskele Karakolu’na bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Kadınlara tacizci karakol önünde barikat!

Yol boyunca “Kadınlar sokağa, hesap sormaya”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınlar sokakta, öfkeyle isyanda”, “Direnen kadınlar özgürleşiyor”, “Tecavüzcü/tacizci polis hesap verecek”, “Nerede: Karakolda, Ne var: Tecavüz, Faili kim: Polis!” diye slogan atan kadınlar karakol önüne geldiklerinde, polis barikatları ile karşılaştılar.

Polis barikatları ile karakolun etrafını tamamen kapatan polis, ayrıca bir TOMA ve çok sayıda kadın (ve de erkek) çevik kuvvet polisi ile kadınların eylemine karşı; Ahmet Atakan’ın ölümünün ardından eylemlerde gözaltına alınan direnişçi kadınlara taciz uygulanan karakol için “güvenlik önlemi” almıştı.

 

“Korkmuyoruz, susmuyoruz, utanmıyoruz”

Kadınlar adına Merve Arkun’un yaptığı açıklamada, kadınların doğduğu andan itibaren erkek iktidarın baskısı altında yaşamak zorunda kaldıklarına, ama buna rağmen kadınların bir araya gelerek bu baskıya karşı direndiklerine vurgu yapıldı ve “Ne erkek devletin yasalarının bizi korumasını bekledik, ne de polisine güvendik” denildi.

Reyhan Topal’ın 1 sene önce Kağıthane’de tecavüze uğradığını; Elif, Eylem, Ezgi ve çok sayıda Gezi direnişçisi kadının bu süreçte cinsel işkenceye maruz kaldığına değinen Arkun, son olarak Ahmet’in ölümünün ardından kadınların Kadıköy İskele Karakolu’nda tacize uğradıklarını belirterek, “Bugün bu karakolun önünde, polisin gözaltında tacizine, tecavüzüne, işkencesine karşı tacizci polisi teşhir etmek, devletin tecavüzcü yüzünü anlatmak için bir araya geldik” dedi.

Korkmuyoruz, susmuyoruz, utanmıyoruz” diyen Arkun, “Erkek egemen iktidara karşı yalnız değil, omuz omuza direniyoruz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

“Tecavüz çocuğu da olsa devlet bakar”

Açıklamanın ardından polis tarafından tecavüze uğrayan Reyhan Topal söz aldı.

2 ayrı zamanda aynı polislerin tecavüzüne maruz kalan ve yaşadığı işkence dolu zamanları anlatan Topal, “Ne tuhaf ki, o gün karakolun kameraları çalışmıyormuş. Ne tuhaf ki, Kağıthane doktoru beni görmeden ‘sağlam’ raporu vermiş” dedi.

1 sene boyunca başvuru yapmasına rağmen tecavüz olayı ile ilgili bir işlem başlatmayan savcılardan 7 kez kapısını çaldığı Osman Çakır’ın kendisine “Tabii doğuracaksınız. Tecavüz çocuğu da olsa devlet bakar. Kürtaj yasağından haberiniz yok mu?” dediğini söyleyen Topal, artık çocuklarına dokunamadığını ve çocuklarının “Bizi sevmiyor musun anne?” diye sitemde bulunduklarını söyledi.

 

Savcılar tecavüzün ortağı!

Gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatmaya devam eden Topal, 1 senedir kapısını çalmayan devlet yetkililerinin, yaşadıklarını kamuoyuna duyurmasının ardından sürekli aramaya ve evine gelmeye devam ettiğini söyleyen Topal, “Sağlık durumunuz iyi değil, çocuklarınızı devlete verin” dediklerini söyledi.

Topal, gittiği tüm savcıların kendisini tehdit ettiğini söyleyerek; İstanbul Savcılarından Ateş Hasan Sözen’in “N.Ç davasını hatırlıyor musunuz? Meslektaşlarım orada çok doğru karar verdiler. Kadınlar doğuştan cinsel isteklilerdir. Tecavüz deseler de ondan zevk alırlar. Senin de ne mal olduğun ortada” dediğini; savcı yardımcısı Mustafa Emre’nin ise “Siz ne olduğunuzu unutarak buraya geliyorsunuz” diyerek hakkında yolsuzluk vs. iddialarından açılan davalarla kendini tehdit ettiğini belirtti.

Topal’ın konuşmasının ardından kadınlar sloganlarla barikatın arkasında bekleyen polisleri protesto ederek eylemi sonlandırdılar.

 

Resimler için tıklayınız:

http://yenidemokratkadin.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=15

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu