Güncel

“Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”

Mersin: Mersin’de YDK ve YDGli Kadınlar’ın da bileşeni olduğu Mersin Kadın Platformu öncülüğünde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü coşkuyla kutlandı. Taş Bina önünde toplanmaya başlayan binlerce kadın, halaylar çekerek şarkılar söyledi. Daha sonra kortejler oluşturularak yürüyüş görkemli başladı ve uzun güzergah boyunca coşku hiç azalmadı.

YDK’nın da ‘Tacizden, tecavüzden arındırılmış yaşam alanları için sokaklardayız’ yazılı pankartıyla kortejdeki yerini aldığı yürüyüş Ümit Yaşar Oğuzcan Tesisleri’ndeki miting alanında sonlandı. Yeni Demokrat Kadınlar; yürüyüş sırasında sık sık ‘Nefret cinayetleri politiktir’, ‘ Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Tecavüzcü devlet hesap verecek’, ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ sloganlarını attı.

bir araya gelen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, YNK Temsilcisi Teres Omer, BDP MYK üyesi Gülçin İspert, KESK Genel Sekreteri Canan Çağlayan, Huzbu Ayende temsilcisi Benas Mahmut ve BDP’li kadın belediye eş başkan adaylarının da bulunduğu binlerce kadın, burada çalınan müzik eşliğinde halaylar çekti. Ardından konuklar platforma çıkarak tek tek kadınları selamladı. Etkinlik demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren kadınların anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı. İlk olarak Mersin Kadın Platformu açıklama yaptı. Platform adına konuşma yapan Özge Göncü, 8 Mart’ın tarihçesini anlattı. Göncü, 8 Mart’ın tüm dünya kadınlarının dayanışmayı büyüttüğü bir gün haline geldiğini belirterek, “Biz kadınlar isyanımızı büyütüyoruz. 8 Mart ile başlayan isyan ateşini kadınlar olarak yakıyor, tüm kadınları özgürleşmek için sokağa çağırıyoruz” dedi. BDP Kadın Meclisi’nden Emine İnan ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadınlar için gönderdiği mesajı okudu. Mesaj uzun süre alkışlandı.
‘Kürdistanlı kadınlar gelin birleşelim’
YNK Temsilcisi Teres Omer kısa bir konuşma yaptı. Güney Kürdistanlı kadınların selamlarını getirdiğini belirten Teres, “Kürt özgürlük mücadelesinin Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a selamlarımızı göndermek istiyoruz” dedi. YNK’li kadınların mesajını ileten Teres, “Kürdistan’ın dört parçasında bulunan kadınlar gelin birleşelim diyoruz” dedi. Huzbu Ayende Temsilcisi Benas Mahmut ise tüm dünya kadınlarını selamladıklarını belirterek, “Burada olmak benim için çok anlamlı ve değerli. Özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren tüm devrimci kadınların önünde saygı ile eğiliyorum. Mesajlarımızın sizlerin aracılığı ile mesajlarımızın Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a ulaşmasını diliyorum” dedi.
‘Yaşasın kadın mücadelesi’
KESK Genel Sekreteri Canan Çalağan da, “Bugün hala fabrikalarda yanıyor, sellerde boğuluyoruz” dedi. Çağlayan, susmayacaklarını itaat etmeyeceklerini ve kendilerine ait olanı geri almak için mücadele edeceklerini söyledi. Ardından ise PAJKlı tutsakların mesajı okundu, tutsaklar ise mesajlarında Sakinelerin, Zilanların ardılları olarak özgür yaşam mücadelesini yükselteceklerini belirterek, “PAJKlı tutsaklar olarak, demokratik kesimleri kadın adayları desteklemeye çağırıyoruz. Biz kadınlar kendi kararlarımızla kendi iradelerimizle yaşamak istiyoruz. Özgürlükten ötesini reddediyoruz. Yaşasın kadın mücadelesi” ifadelerinde bulundu. Ardından ise Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy bir konuşma yaptı.

‘8 Mart’ı yaratan kadınlara selam olsun’

Mersin’deki kadın mitingine de katılan HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, yaptığı konuşmada, bugün yüzlerce kadının sokaklarda olduğunu belirterek, 8 Mart’ın kendileri için direnişin adı olduğunu ifade etti. 8 Mart’ı yaratanların direnerek yarattıklarını vurgulayan Tuncel, “8 Mart’ı yaratan kadınlara selam olsun” dedi. Kadınların geleceği yarattığına dikkat çeken Tuncel, dünyanın her yerinde kadınların değişimin öncülüğünü yaptığını söyledi. “Önümüzdeki dönem zorlu bir dönem” diyen Tuncel, Türkiye’de yaşanan siyasal krizin derinleşeceğini söyledi. AKP ile cemaat arasındaki krizin siyasal bir kriz olduğuna vurgu yapan Tuncel, kendilerini ekolojik ve ekonomik krizin beklediğini söyledi.
Türkiye’nin en önemli sorununun ırkçılık olduğuna dikkat çeken Tuncel, “Birileri bunu her gün üretiyor ve bunu kadınlar üzerinden yapıyor. Biz kadınlar siyasete müdahale ediyoruz. Türkiye’nin her yerinde nefret söylemini meşrulaştıran, halklar arasındaki körükleşmeyi derinleştiren zihniyete dur demek için önümüzde bir fırsat var; BDP ve HDP ile demokrasiye doğru yürüyoruz” dedi. ‘Kürt sorununun çözümü kadınlar için olmazsa olmaz’
‘Kadınlar göreve!’
Savaşın en büyük acılarını kadınların yaşadığını belirten Tuncel, “Bu ülkede savaşın bir daha başlamaması için kadınlar göreve! Sokakta olacağız. Bu ırkçılara cevabımızı vereceğiz, ilk cevabımızı sandıkta vereceğiz” dedi. En yoksul ve hakları tanınmayanın kadınlar olduğuna dikkat çeken Tuncel, kadınların yan yana durmaları halinde geleceklerini kurabileceklerini söyledi. Kadınların emeklerinin karşılığını alamadığını neoliberal politikalar altında ucuz iş gücü olarak görüldüğünü, çocuk yaşta evlendirildiğini, sevgi adı altında öldürüldüğünü belirten Tuncel, “Biz kadınlar mücadele ederek bize ölümü dayatanlara başkaldırıyoruz. Erkek egemen sisteme karşı baş kaldırıyoruz. Zafer bizim olacak” dedi.

Miting, yapılan konuşmaların ardından çekilen halaylarla sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu