Güncel

(Foto) HDP’li kadınlar Taksim’de yürüdü

İstanbul: HDP’nin İstanbul’daki 39 kadın eşbaşkan ve belediye meclis üyesi adayları, Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek Mis Sokak’a yürüdü. Yoğun yağmura ve soğuğa rağmen aralarında Yeni Demokrat Kadınlar‘ın da bulunduğu kadınlar zılgıtlarla alkışlarla yürüdü ve Mis Sokak’ta halaylar çektikten sonra kadın eşbaşkanlar tanıtılarak basın açıklaması yapıldı.

Dün (8 Mart) günü sokaklar gün boyu kadın rengine büründü. İlk olarak saat 15.00’ten itibaren Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen HDK/HDP Kadın Meclisi, “Kadınlar birlikte güçlüyüz” pankartı arkasında toplanmaya başladı. Eşbaşkanlık ve fermuar sistemi ile kadınların siyasette temsili için büyük başarı kazanan kadınlar, HDP’li eşbaşkan ve belediye meclis üyesi kadın adaylarla yürüyüşe başladı.

Coşkulu yürüyüş boyunca kadınlar, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Hevsel, her yer direniş”, “Yaşasın 8 Mart yaşasın mücadelemiz”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin jiyan azadi”, “Bijî tekoşina jinan” sloganlarını attılar.

 

“Gezi’den Hevsel’e, kadın kurtuluşu için direnmeye”

Kadın Meclisi adına basın açıklamasını Elif Bulut okudu. “Biz kadınlar özgür ve demokratik bir toplum istiyoruz. Bu toplumu, yerel yönetimlerden başlayarak ellerimizle öreceğiz” diyen Bulut  HDP’nin uyguladığı eşbaşkanlık sistemi anlattı ve “Fermuar uygulaması ile yerel seçimlere hazırlanan HDP’nin 39 ilçede 39 eşbaşkan ve 333 kadın meclis üyesi bulunuyor” dedi.

Kadınların mücadelesi dünde sömürücü baskıcı erkek devletin hedefindeydi. Mücadele içindeki pek çok kadın, polis asker şiddetini, işkenceleri, hapisliği, ölümü deneyimledi. Bugün de, kadın hareketi, tüm toplumsal muhalefetle birlikte hedefe konuyor. Birçok yol arkadaşımız cezaevlerinde. Onlara buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Gezi’den Dicle’ye, Hevsel’den Roboskî’ye 8 Mart’ta tüm toplumun özgürlüğü ve kadınların kurtuluşu için direnmeye devam edeceğiz” diyen Bulut’un ardından açıklama Kürtçe okundu.

Eşbaşkan adaylarının tanıtımı ile devam eden etkinlikte, kadınların özgürleşme mücadelelerinde çok bedeller ödendiği vurgulanarak mücadele eden bütün kadınlara selam gönderildi. Eşbaşkanların kısa konuşmalarının ardından etkinlik halaylar ve zılgıtlarla sonlandırıldı.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu