Güncel

(Foto) “Geceler de, sokaklar da, meydanlar da bizim”

İstanbul: 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, binlerce kadının katılımıyla İstiklal Caddesinde gerçekleşti. Akşam saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan kadınlar, renkli dövizler ve düdüklerle yürüdüler.

En önde “Geceleri de, Sokakları da, Meydanları da Terk Etmiyoruz” ve “Aile değil kadınız feminist isyandayız” pankartları arkasından buluşan on bini aşkın kadın, “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan inadına isyan inadına özgürlük”, “Bana bak Başbakan, sabrımızı taşırma kendin yat kuluçkaya bir Türkçük iki Türkçük üç Türkçük doğurmaya”, “Tayyip kaç kaç kaç, Kadınlar geliyor”, “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti.

HDP Beyoğlu Belediyesi Eşbaşkan adayı Seyhan Alma’nın da katıldığı yürüyüşte, geçtiğimiz günlerde eski sevgilisi tarafından katledilen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Özge Gündoğan da unutulmayarak “Özge’nin katili AKP’nin polisi” sloganı da atıldı.

 

“Kadınlara değil, hırsızlara barikat”

Feminist örgütlerin çağrısıyla biraraya gelen on bini aşkın kadın tarafından gerçekleştirilen yürüyüşte, aralarından Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu birçok kadın örgütlenmesi yer alırken; erkek şiddetine, tacize, tecavüze, mobinge dair dövizlerle yürüyen kadınların ıslıkları ve düdük sesleri işliğinde gerçekleştirdikleri yürüyüşte Mis Sokak girişine kadar gelindi.

Kadınlar Fransız Konsolosluğu önüne geldiği sırada, burada toplanan Kaldıraç ve Mücadele Birliği üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Polisin gazlı saldırısına karşı binlerce kadın sopalarla polis barikatına yüklendiler. Sık sık “Kadınlara değil, hırsızlara barikat” sloganı atan kadınlar, ellerindeki mor spreylerle polis barikatlarını boyadılar.

Polisin saldırısını protesto eden kadınlar, açıklama yapmayacaklarını belirtirken, öncesinde Fransız Konsolosluğu önünde toplanarak Taksim Meydanı’na yürümek isteyen devrimci kurumlar ile polis arasındaki arbede bir süre daha devam etti. Arbedede, flama sopalarıyla polise müdahale eden eylemcilere karşı polis kalkan ve coplarla saldırarak biber gazı kullandı.

 

“Diren Berkin, kadınlar seninle”

Biber gazına ve kalkanların ardından erkek devletin erkek polisinin şiddetine karşın kadınlar ısrarla alanı terk etmediler. Direniş sırasında Okmeydanı Hastanesi’nde durumu ağırlaşan 14 yaşındaki direnişçi Berkin Elvan da unutulmadı ve kadınlar sık sık “Diren Berkin, kadınlar seninle” diyerek slogan attılar.

Arbedenin bir süre daha devam etmesinin ardından buradaki eylem sonlandırılırken, “Feminist Gece Yürüyüşü” de Galatasaray Lisesi önüne taşınarak, burada türküler ve şarkılar eşliğinde halaylar ve danslarla devam etti.

Eylemlerin bitmesinin ardından ise, polisin bir kadını gözaltına aldığı öğrenildi.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu