Güncel

İstanbul’da kadınların isyanı binleri sardı!

İstanbul: 8 Mart’ın yıldönümünde binlerce kadın; İstanbul Kadıköy’de buluştu. Bugün gerçekleşen mitingde, Numune Hastanesi önünden buluşarak Kadıköy Rıhtım’a yürüyen Kadınlar, AKP’nin ve devletin cinsiyetçi, heteroseksist ve erkek egemen politikalarına karşı isyanını sokaklara taşırırken, İstanbul 8 Mart mitingine ise Özgecan Aslan’ın katli ile Kobanê zaferi damgasını vurdu.

Kortejler halinde gerçekleşen yürüyüşte, neredeyse tüm kortejlerde katledilen kadınların resimleri taşınırken, Kobanê’de şehit düşen kadınların resimleri de mitingde taşındı.

Miting’de en kitlesel katılımı Türkçe, Kürtçe ve Ermenice pankartları ile yürüyen HDK-HDP il ve ilçe örgütlülükleri gösterirken, içlerinde YDK, EMEP’li Kadınlar, Anarşist Kadınlar, Kaldıraç Kadın Faaliyeti, SKM, Halkevci Kadınlar, SDP’li Kadınlar, Üniversiteli Kadın Kolektifi, İstanbul Feminist Kolektif, DİP’li Kadınlar, Divriği Kültür Derneği, Gülsuyu Kadın Dayanışma Evi, Başak Kültür Derneği, KJA, DÖKH, DKH’nin de olduğu kurumlar; DİSK’li Kadınlar, KESK’li Kadınlar, TTB’li Kadınlar, TMMOB İKK Kadın Komisyonu, İMECE,  gibi demokratik kurumlar katıldı.

HDP-HDK Kortejlerinde YPG, YPJ ve KJA bayrakları taşınırken, Kobanê Direnişinde ölümsüzleşen kadınların fotoğrafları ile Paris’te katledilen 3 karanfilin fotoğrafları taşındı. Slogan ve konuşmalarında ise Kobanê’de ölümsüzleşen kadınlar anılan kortejlerde, Rojava Devrimi’nin kadın devrimi olduğu vurgulandı.

YDK Korteji’nde ise, Mersin’de vahşice katledilen Özgecan Aslan ile İran’da katledilen Reyhanneh Jabbari ve Tuğçe Albayrak’ın resimleri olan pankart açıldı. “Tavizsiz direnişle, cesaretle, öfkeyle Yasta değil, İsyandayız” yazılı pankart açılan kortejde, Kobanê’de şehit düşen kadınlar ile Proletarya Partisi şehidi kadınların isimleri sayılarak “Yaşıyor” denildi. “Etek giyeriz/Sevişiriz/Hamile kalırız/Gece dışarı çıkarız/ saçımızı açarız/Öpüşürüz sana ne”, “Kadınlar sokağa örgütlenmeye”, “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar” vb sloganlar atıldığı kortejde ayrıca Kobanê’de bugün şehit düşen MLKP’li Alman savaşçı İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş) için ajitasyon çekilerek “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam” denildi.

“Kadınlar demokratik ve katılımcı siyaset istiyor”

Soğuk havaya rağmen alanlara sığmayan kadınlar, kortejler miting alanına ulaşmasının ardından ise alanda, saygı duruşunda bulundu. Gerçekleşen saygı duruşunun ardından ise miting programına geçildi.  Sık sık erkeklerin miting alanının dışına çıkması için anonslar yapılırken, erkekler ise alanda bulunmaya devam etti.

Programda ilk olarak, Türkçe ve Kürtçe şekilde İstanbul 8 Mart Platformu’nun açıklaması okundu. Açıklamada, AKP hükümetinin sarf ettiği sözler ve sergilediği yaklaşımlar ile her alanda kadınları biçime ve kalıba sokmaya çalıştığı ifade edilerek, AKP’nin yarattığı toplumsal muhafazakarlaştırma eğilimi ile erkek şiddetini yeniden ürettiği belirtildi.

AKP’nin IŞİD ile kurduğu ittifaka karşı Kobanê’de kadınların kazandığı zaferin ve ülkede Kürt kadınlarının başlattığı özsavunma hamlesinin kadınlara güç verdiği belirtilen açıklamada, yaklaşan seçimlerle birlikte kadınların demokratik ve katılımcı siyaset ile eşit temsiliyet istedikleri; bunun için kadınların sesini ve sözünü duyurmaya devam edeceklerini belirttiler.

Platform açıklamasının ardından ise, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına Sultan Çit konuştu. Çit yaptığı konuşmada, Kadına yönelik şiddetin başta en yakınındaki erkekler olmak üzere üretildiğine dikkat çekerek, kendilerinin ise bu şiddete karşı meclisi acilen harekete geçirmek için bir araya geldiklerini belirtti. Çit konuşmasında, “Erkek şiddetine karşı yalnız da çaresiz de değiliz” diyerek, “AKP’nin yaşamlarımıza müdahalesine, hayatlarımızı yeniden biçimlendirmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Daha sonra ise BEKSAV bünyesinde kurulan Grup Sarya, sahneye çıkarak şarkılarını ve marşlarını söyledi.

Buldan: “Kadının sesini, rengini getireceğiz”

Mitingte konuşan HDP Milletvekili Pervin Buldan ise, İmralı’dan Abdullah Öcalan’ın  selamını ileterek, kadın sömürüsünün binlerce yıllık tarihi olduğunu ve kadınların sadece 8 Mart’ta değil 365 gün alanda olması gerektiğini belirtti.

Buldan konuşmasında, “Kadınlar şiddete, baskıya, yaşamın her alanında yok sayıldı, hep ikinci sınıf vatandaş olarak görüldü” diyerek kadınların ise diz çökmediğini kaydetti.

Hükümete, “Kadınları yok sayarak, baskı ve şiddet uygulayarak bu ülkeye özgürlük getiremezsiniz” diye seslenen Buldan, “Eğer bu coğrafyaya eşitliği, özgürlüğü, barışı getirmeyi istiyorsanız kadınların sesini duymalısınız ve anayasanızı değiştirmelisin ve kadına yönelik her türlü ayrımcılığa, şiddete karşı başta kadın bakanlığı olmak üzere sistem değişikliği yapmanız lazım” diye konuştu.

Çözüm sürecinden bahseden Buldan, “Bu ülkeye barışı da biz kadınlar getireceğiz. Kadınların olmadığı bir ülkeye barış gelemez. Sayın Öcalan da ‘Müzakere masasında kadınların temsiliyeti benim için esastır’ diyor” diyerek seçim barajlarına karşı “Barajı biz kadınlar yıkacağız. HDP olarak yarı yarıya oranla parlamentoya gireceğiz, parlamentonun rengini değiştireceğiz, kadının sesini, rengini getireceğiz” şeklinde konuştu.

Mitingde ayrıca Ahu İrani sahne alırken, Sınır Tanımayan Göçmen Kadınlar, Nor Zartong, Maltepe ve Namet işçisi kadınlar da konuşma yaptılar.

 

Miting, alkışlar, halaylar ve sloganları ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu