Güncel

İzmir’de 8 Mart eylemleri sürüyor

İzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü İzmir’de coşkuyla bu günde devam etti.

Dün (7 Mart) HDK Kadın Meclisinin yaptığı eylemin ardından bu gün ise İzmir Kadın Platformu çağrısıyla İzmir Fuarı Lozan kapısı önünde bir araya gelen kadınlar, Alsancak Gündoğdu meydanına kadar sloganlar ve zılgıtlarla yürüdü.

Lozan kapısı önünde bir araya gelen kadınlar buradan Alsancak Kıbrıs Şehitlerine doğru yürümek istedi. Bu sırada kolluk güçleri kadınların yürüyüşlerine izin vermeyeceklerini belirttiler. Fakat kadınların coşkusuyla birlikte göstermiş olduğu irade karşısında polis geri adım atarak, eylem güzergâhını açmak zorunda kaldı.

Kolluk güçlerinin çıkardığı engeli aşan kadınlar yürüyüşe “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarıyla başladı.

Yürüyüş sırasında sürekli “Jin Jiyan Azdî” “Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet” “Biji Berhedana YPj” sloganları atıldı. Araladında YDK aktisivistlerinde olduğu kadınlar, katledilen kadınlardan Reyhaneh’in, Özgecan’ın ve Kobanê’de şehit düşen Sibel Bulut, Arin Mirxan ve Pınar Özer’in fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı.

Yürüyüş boyunca çekilen ajitasyonlarla katledilen kadınlar için yasta değil isyanda olduklarını anlatan sloganları haykırdı. Kıbrıs şehitleri caddesine doğru devam eden yürüyüşte YDK’lı kadınlar “Yasta değil, isyandayız!”  sloganın ardından İSYAN diye haykırarak koştu. Gündoğdu Meydanına doğru yürüyen kadınlar Rojavada direnişi büyüten kadınlara “Biji berxwedana YPJ” sloganlarıyla selam gönderdi.

Gündoğdu Meydanına gelindiğinde Türkçe-Kürtçe basın açıklaması okundu. Açıklamada “Yükselen isyanımız ve öfkemiz; Kobanê’den, Rojava’dan, mahallelerden, üniversiteden, çalışma alanlarımızdan, sokaklardan, tek tek evlerden ve her bir kadın bedeninden çıkarak o erkek egemen sisteminizi bu topraklardan silene kadar dinmeyecek. Kadınların elleriyle eşitlik ve özgürlük için kız kardeşliğin ülkesini kuruncaya, emeğimiz ve halklarımız özgür oluncaya dek mücadelemiz sürecek.” sözlerine değinildi. Bugün yani Dünya Emekçi Kadınlar gününde Rojavada IŞİD çetelerine karşı savaşarak ölümsüzleşen İvana Hoffmann “Biji berxwedana YPJ” sloganlarıyla anıldı.

Ve bu yılki 8 Mart Rojava’da direnişi büyüten ve ölümsüzleşen YPj’li kadınlara atfedildi. Eylem türküler eşliğinde devam ederek halaylar çekilerek sonlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu