Güncel

“İran idamları durdurmalıdır”

DÖKH, İran Kürdistanı’nda hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri ve İran devletinin tutsaklara yönelik uyguladığı saldırı politikalarını kınadı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), İran’da Urmiye Hapishanesi’nde 29 PKK, PJAK ve PDK-İ’li Kürt siyasi tutsağın başlatmış olduğu açlık grevinin 27. gününde, hapishane yönetiminin tutsakların iradesini kırmak amacıyla uyguladığı baskıları dile getirdi. DÖKH adına açıklamayı Türkan Esen okudu.  Esen, özellikle Kobanê serhildanları döneminde yapılan eylemleri kırmak amacıyla siyasi tutsakların koğuşlarına adli tutukluların yerleştirildiğini söyledi. Bu nedenle açlık grevine başlayan tutsakların direnişi 27. gününe girerken İran Devleti’nin bu tutsaklar hakkında idam kararı çıkartıldığını belirten Esen; Kürtlerin mücadelesinin sınırları aşmasının baskıcı devletler için bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

 

Tüm bu baskılara rağmen Kürtlerin mücadeleye devam edeceğini söyleyen Esen, İran Devleti’ni biran evvel idamları durdurması, baskılara son vermesi ve Kürt sorununun demokratik çözümü için diyalog ve müzakere sürecini başlatmaya çağırdı. Birleşmiş Milletler’in de konuya taraf olması ve İran’a baskı oluşturması gerektiğini sözlerine ekleyen Türkan Esen, baskılara karşı tüm kamuoyunu dayanışmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu