Güncel

Seks sırasında kondomu “izinsiz” çıkarmak cinsel şiddet

Hukukçu Alexandra Brodsky, seks esnasında partnerlerinin izni olmadan kondom çıkaran erkekler hakkında izin dışı ilişkiye maruz bırakılan kadınların röportajlarından oluşan bir çalışma yayınladı. Gizlice yapılan bu eylemin “cinsel şiddet” olduğunu vurgulayan Brodsky, anayasada bu saldırı için tanımlı bir ceza olması gerektiğini savunuyor.

Seks esnasında partnerinin izni olmadan kondomu çıkarmanın, yani gizlice iş çevirmek olarak tanımlanan stealthingin*, cinsel şiddet olup olmadığı bir süredir tartışmalıydı. Geçtiğimiz hafta, hukukçu Alexandra Brodsky bu tartışmalara cevap olacak bir çalışma yayınlandı.

“Rıza dışı kondomu çıkarmak cinsel ve duygusal şiddet”

Bir erkek seks sırasında partnerinin haberi olmadan kondomu çıkardığında partnerini istenmeyen gebelik (kadınsa) ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskiyle tehdit etmiş oluyor. Brodsky: “Rıza dışı kondomu çıkarmak cinsel ve duygusal şiddet” dahası erkek, kendisine izin verilmeyen bir eylemi yapmış oluyor ve bu şiddete maruz kalan birçok insan bu eylemi “tecavüzvari” olarak nitelendiriyor. Brodsky, stealthingin cinsel şiddetin tanımlanmış repertuarına henüz girmemiş olmasının, onu diğer kadın düşmanı uygulamalardan ayrı tutmayacağı görüşünde. Birçok erkek, genellikle pozisyon değiştirdikleri sırada partnerlerinin fark etmeyeceğini düşünerek “seksi daha fazla hissetmek için” kondomlarını partnerlerine sormadan çıkarıyor. Seks esnasında izinleri alınmadan kondomun çıkarılmasına maruz bırakılan insanlar, ‘bedensel bütünlüklerine ve cinsel birleşmede bulundukları insanlara karşı duydukları güvene kastedildiğini’ ifade ediyor. Brodsky çalışmasında, stealthinge maruz bırakılan bazı kadınların röportajlarına da yer veriyor. Kadınlardan biri bu eylemi “Kendi cinsel kararlarımı vermeye hakkım yoktu. Seni kaile almıyorum demektir” diye tanımlıyor.

“İnkar edilemez bir şideet”

Kendisi de stealthinge maruz bırakılan ve sonrasında bir cinsel şiddetle mücadele hattında çalışmaya başlayan bir kadın ise kendisine gelen telefonlar için “Bütün hikayeler aynı başlıyor. İnsanlar arayıp, “Tecavüze maruz bırakıldığımdan emin değilim ama” diye cümleye giriyorlar.” Kadınlar, kendilerini şiddete uğramış hissediyorlar ama bunun bir kelimesi olmadığı için anlatamıyorlar. Stealtingin çok yükseldiği bu dönemde Brodsky araştırmanın istismar oranını azaltacağını ve anayasada stealthing için özel bir ceza geleceğini umuyor. Cinsel şiddetin her türüne karşı çıkılması gerektiğini ifade eden Brodsky, şöyle diyor: Stealthing isim itibariyle eylemi göz ardı edilebilir görünüyor olabilir ama bu, eylemin inkar edilemez bir şiddet olduğunu değiştirmez. Bundan daha iyisini hak ediyoruz.

*Ezgi Gül’ün çevirip derlediği yazı Gazete Karınca sitesinde alınmıştır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu