Güncel

250 bin Suriyeli çocuk nerede?

suriye_kayıp_cocukCHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, uzmanlara göre Türkiye’de 250 bin Suriyeli çocuğun “refakatsiz” olarak nerede ve nasıl yaşadığının bilinmediğini söyledi.

Sarıhan, devlet korumasına alınmadığı için çeteler tarafından seks işçiliğine, para karşılığı evlendirilmeye, illegal işlerde çalışmaya zorlanan ve ucuz işgücü olarak kullanılan çocuklar için yetkilileri göreve çağırdı ve “Refakatsiz Mülteci Çocuklar”ın durumu için Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

En az 10 bin çocuk kayıp

Avrupa Polis Teşkilatı (EUROPOL) Avrupa’daki kayıp göçmenlerle ilgili raporunda; ailesini savaşta ya da göç yolunda kaybetmiş yaklaşık 26 bin çocuğun Avrupa ülkelerine ulaşmış olduğu ancak son iki yıl içinde söz konusu çocuklardan en az 10 bininin kaybolduğunu açıkladığına dikkat çeken Sarıhan, uzmanlara göre Türkiye’de 250 bin Suriyeli çocuğun “refakatsiz” olarak nerede ve nasıl yaşadığının bilinmediğini ifade etti.

Uluslararası hukuka ve mevcut yasalara göre yapılması gereken yükümlülükleri hatırlatan Sarıhan “Usulünce yapılmayan işlemler ve yerine getirilmeyen sorumluluklar nedeniyle binlerce çocuk iltica sistemine giremeyerek, refakatsiz olmalarına rağmen devlet korumasına alınmamakta ve çeteler ya da kişiler tarafından seks işçiliğine, illegal işlere, köleliğe ve para karşılığı evlendirilmeye zorlanmaktadır. “Refakatsiz Çocuklar”ın ucuz işgücü olarak kullanılması ise bir diğer problem olarak kayıtlara geçmektedir. Nerede ve nasıl yaşadığı bilinmeyen söz konusu refakatsiz çocuklar, eğitim, sağlık gibi temel haklardan ve sosyal hizmetlerden yararlanamamaktadır” ifadelerini kullandı.

Sarıhan, İçişleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarının, çocuk şube müdürlüklerinin ve göç idaresinin eşgüdüm halinde çalışması gerektiğini belirterek mülteci çocukların haklarının güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu