Güncel

Savcılık’a başvurdu, “töre” diye öldürüldü

HATAY’ın Dörtyol İlçesi’nde eşi tarafından terk edilen 21 yaşındaki Ceylan Soysal’ın baba evinde aile meclisi kararıyla öldürüldüğü iddia edildi. Evde bir odaya alınan bir çocuk annesi Ceylan Sosyal’ı yaşı küçük olan erkek kardeşinin tabancayla göğsünden ve karnından vurduğu, babasının da odanın kapısını kilitleyip, ölmesini beklediği öne sürüldü. 19 Temmuz gecesi yaşanan cinayetle ilgili ölen kadının babası, kardeşi, amcası, amcasının oğlu, dayısı ve dayısının oğlu tutuklandı.

İddiaya göre Ceylan Soysal, 3 yıl önce amcasının oğlu Süleyman Hicri (23) ile evlendirilmek istendi, ancak buna karşı çıktı. Ceylan Soysal, otobüs firmasında çalışan Ferdi Soysal’la evlenmek istediğini söyledi. Şanlıurfa’dan göçüp Dörtyol’a yerleşen aile, Ceylan Sosyal’ın bu isteğini kabul etti. Ceylan Soysal, Ferdi Soysal’la evlenip, Çanakkale’ye gelin gitti. Ceylan Soysal, bir yıl önce Eylül adında bir kız çocuk sahibi oldu. Ferdi Soysal, çalıştığı firmadan ayrıldı. İşsiz kalan Ferdi, eşi ve çocuğuyla Dörtyol’a taşındı. Genç kadının ailesinin oturduğu mahallede bir ev kiralandı. İşsizlik bunalımına giren Ferdi Soysal, bir ay kadar önce evi terk etti.

ÇARESİZ KALDI, SAVCILIKTAN YARDIM İSTEDİ

Ailesi soğan tarlalarında çalışmak için Reyhanlı ilçesine giden Ceylan Soysal, maddi imkansızlıklar yüzünden çaresiz kaldı. 13 Temmuz’da Dörtyol Cumhuriyet Savcılığı’na giderek, eşinin kendisini terk ettiğini anlatıp, maddi yardım istedi, kadın sığınma evine yerleştirilmesini talep etti. Başvuruyu değerlendiren savcılık, Ceylan Soysal’ı Dörtyol Kaymakamlığı’na yönlendirdi. Ancak Ceylan Soysal, Dörtyol Kaymakamlığı’na gitmeyip, çocuğuna da alarak Dörtyol’dan ayrıldı. Durumdan haberdar olan ailesi, genç kadın için Dörtyol Cumhuriyet Savcılığı’na kayıp başvurusunda bulundu. 5 gün boyunca haber alınamayan Ceylan Soysal’ın izi Adana’da bulundu. Amca Ahmet Hicri (30), Adana’ya gidip, Ceylan Soysal’ı bulunduğu adresten aldı, Dörtyol’a getirdi. Aile, aynı gün akşam Cumhuriyet Savcılığı’na kızlarının bulunduğunu bildirdi.

GECE YARISI DİZ ÇÖKTÜRÜLÜP İNFAZ EDİLDİ

Özerli Çay Mahallesi Onur Sokak’taki evde 19 Temmuz akşamı Hicri ailesi toplandı. Ceylan Soysal, evin bir odasına alındı. Genç kadın burada diz çöktürüldü. 17 yaşındaki E.H. belindeki tabancayı çıkarıp, ablasına iki el ateş attı. Göğsünden ve karnından vurulan genç kadın, kanlar içinde kaldı. Baba Mehmet Hicri (40), aileden kişileri odadan çıkarıp, Ceylan Soysal’ın üzerine kapıyı kilitledi. Anne Sabiha Hicri’nin (38) odaya girmesine izin vermedi. 15-20 dakika bekleyen baba Mehmet Hicri, polisi arayıp, kızının vurulduğunu ihbar etti. Verilen adrese gelen polis ekibi, Ceylan Soysal’ın cesediyle karşılaştı. Baba Mehmet Hicri, cinayeti oğlu E.H.’nin işlediğini ve olaydan sonra kaçtığını söyledi.

Polisin araştırmasında E.H ve amcası Ahmet Hicri, sokakta yürürken suç aleti tabancayla yakalandı. Olayla ilgili baba Mehmet, oğlu E.H. amca Ahmet Hicri gözaltına alındı. Ceylan Soysal’ın cesedi otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Soruşturmayı genişleten polis, amca oğlu Süleyman Hicri ile dayı Ali Güneş ve dayı oğlu Halil Güneş’i de gözaltına aldı. Sorgulamanın ardından Dörtyol Adliye’sine sevk edilen 6 zanlı tutuklandı. (DHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu