Güncel

Festivalde kadına yönelik şiddet paneli

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 2. gününde “Kadın Kırımına Karşı Kadın Örgütlülüğü ve Toplumsal Sözleşmesi” adlı altında bir kadın paneli gerçekleştirildi.

SKM, DKH, YDK, Av. Eylem Sarıoğlu, Hamdiye Akbayın ve Sebahat Tuncel’in konuşmacı olduğu panele ilgi yoğundu. Genel anlamda kadına yönelik şiddetin konu olduğu panelde, konuşmacılar; şiddetin türleri, son süreçte kadınların karşı koyuşu sayesinde daha da gündemleşen kadın cinayetleri üzerine konuştu.

Kadın dayanışmasının büyütülmesi gerektiği; kadın cinayetlerine karşı yoğun çalışma süreçlerinin olacağı kampanyaların örgütlenmesinin önemliliği üzerinde duruldu.

Biz de YDK olarak genel anlamda şiddet denilince akıllara fiziksel şiddetin gelmesinden kaynaklı, şiddetin diğer türlerinin görünür olmadığını, ancak birçok kadının farkında olmadan psikolojik, sözlü vs. şiddete maruz kaldığını, kadınların değersizleştirildiğini, emeklerinin yok sayıldığını vurguladık.

Dersim halkının devrimci, demokrat ve yurtsever kimliğinden kaynaklı kadın sorunun olmadığı, kadınların özgür olduğu söylenmesine rağmen; buradaki çalışmalarımızdan da yola çıkarak bunun böyle olmadığını; Dersim kadınlarının şiddetin en katmerlisine maruz kaldığını vurguladık.

Panel kadına yönelik şiddete karşı daha çok ortak işlerin yapılması gerekliliği üzerine vurgu yapılarak son buldu.

(Yeni Demokrat Kadın)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu