Güncel

Sarıgazi’de HDK’den 8 Mart yürüyüşü

İstanbul: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesi ile Halkların Demokratik Kongresi Sarıgazi’de bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yıldırımlar Düğün Salonu önünde biraraya gelen kitle “Erkek egemen şiddetinize savaşlarınıza hedef olmayacağız; biz kadınlar barışa yürüyoruz” yazılı pankart açarak “Bedeniz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir!”, “8 Mart kızıldır, kızıl kalacak” vb. sloganlarla Demokrasi Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Tutuklu kadınlar serbest bırakılsın”, “Selam olsun 8 Mart’ı yaratanlara” yazılı dövizlerin açıldığı eylemi polis provoke etmek istedi. Kolluk güçlerinin doldurulduğu cadde üzerinde sivil polislerin tacizlerine rağmen kitle sloganları ile baskılara yanıt verdi.

Yürüyüşün ardından HDK adına yapılan açıklamada 8 Mart’ın tarihine kısaca değinildi. Açıklamada “Bedenimize, emeğimize, kimliğimize yönelik saldırılara karşı kadınların sokaktaki mücadelesi yükselirken; şiddette yaşanan artış, sosyal yıkım yasalarıyla derinleşen yoksulluk, artan işsizlik, başta Kürt halkı olmak üzere toplumun tüm muhalif kesimlerine yönelik artan devlet terörü, kadınların daha örgütlü durmasını zorunlu kılıyor” denildi.

Açıklamanın ardından eylem gerçekleştirilen müzik dinletisi ve tiyatro gösterimi ile sona erdi. Eylemin ardından eyleme katılan erkekler tarafından kadınlara kırmızı karanfil dağıtıldı. Eyleme Yeni Demokrat Kadın da örgütleyici olarak katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu