Güncel

Kadın Koordinasyonu 8 Mart’ta tüm gün eylemdeydi

Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü kapsamında Hey Tekstil ve Tuzla’da direnişte olan Kampana işçileri ziyaret etti.

Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu’nun öncelikle HEY Tekstil’de işten atılan ve çoğunluğu kadın olan işçileri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ziyaret etmenin kadın işçilerin yalnız olmadığını göstermesi açısından oldukça önemliydi.

Direnişteki işçiler Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu’nu sloganlarla karşıladı. Ardından koordinasyon adına basın açıklaması okundu. Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel İşçi Sendikaları (ICEM) Kadın Bölümü Sorumlusu Carol Bruce da söz aldı. Direnişçi işçileri selamlayan Bruce, ICEM’in selamını getirdiğini söyledi. Buradaki işçilerin “Direnişleri direnişimizdir” demesi dayanışmanın önemine vurgu yapmış oldu.

Direnişteki kadın işçilerden Necla Doğan,  kadın fabrikada yaşadığı sıkıntıları anlattı. Kadın olmak her zaman daha zor, hele bir işçi iseniz! Necla Doğan; “Patronlarımız olan Aynur Bektaş ve eşi servetlerine servet katarken bizi en zor zamanda işten attılar. Benim ve pek çok işçinin 3-4 aylık maaşı ve tazminatlarımızı vermediler. Ben direnişe başladığımdan beri çok şey öğrendim. Dışarıda bir hayatın olduğunu, bir dayanışmanın olduğunu öğrendim. Sendikaya öcü gibi bakıyorduk ama şimdi bu direniş ve dayanışma sayesinde çok şey öğrendik. Ben başörtülüyüm diye bir sürü hakaret işittim” dedi. İşçiler ziyarete gelen misafirlerini sloganlarla arabalara kadar uğurladılar.

Koordinasyon, Hey Tekstil’den ayrıldıktan sonra Taksim’e doğru yola çıktı. Taksim’e gelen koordinasyon, Galatasaray Lisesi önünde pankartını açarak meydana kadar karanfil ve bildiri dağıtımı yaptı. Dağıtım sırasında sık sık slogan attılar, türkü söylediler ve halay çektiler. Ardından fabrika önünde direnen Kampana işçilerini ziyaret etmek için Tuzla’ya doğru yola çıktılar.

Tuzla Organize Deri Sanayi’ye geldiğimizde Deri-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu pek çok fabrikanın çalışmadığını öğrendik. Yapılan toplu iş sözleşmesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 14.00’ten itibaren tatil ilan edildiği için Deri-İş üyesi kadınlar emekçi kadınlar günü etkinliğndei biraraya gelmişti.

Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu sloganlarla direniş alanına vardıktan sonra 8 Mart etkinliği başladı. Koordinasyon adına basın açıklaması yapıldıktan sonra, direnişteki bir işçi kadının yaşadığı sıkıntıları, kadın olmasından kaynaklı iş yerindeki zorlukların kat kat daha fazla yaşandığını anlattı. Ardından Carol Bruce burada da söz aldı. Selamlama yaptı. Daha sonra etkinlik halaylarla, türkülerle devam etti.

 

Suzan Yoldaşı unutmadık

Biz de Yeni Demokrat Kadın olarak bütün gün Sendikal Güç Birliği Kadın Koordinasyonu ile birlikteydik. Direnişteki kadın arkadaşlarla sohbetler gerçekleştirdik. Koordinasyondan ayrıldıktan sonra Yeni Demokrat Kadın olarak Tuzla mezarlığında bulunan Suzan Zengin yoldaşımızın mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu