Güncel

Mersin’de yine polis yine barikat

Mersin: Mersin’de Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan‘ın da katıldığı eylemde yapılacak “yürüyüş”, polis engeli nedeniyle gerçekleştirilemedi. Polis, yürüyüşe izin vermeyince kadınlar, yolu trafiğe kapatarak milletvekili ile birlikte oturma eylemi yaptı.

Yeni Demokrat Kadın olarak bizim de birlikte hareket ettiğimiz Mersin Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenlenen eylem, saat 12.00’de Akdeniz Belediyesi önünde toplanılarak başladı. Eylemde, belediye binası önünde toplanan kadınlar, Hastane Caddesi’ni takiben Atatürk Caddesi üzerindeki Büyükşehir Belediye binası önüne yürümek istedi. Ancak polis, yürüyüşün önüne barikat kurarak engel oldu.

Bunun üzerine Buldan ile polis arasında uzun süre tartışma yaşandı. Tartışmalardan sonuç alınamayınca Pervin Buldan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan bir müsteşar ile görüşerek yürüyüşe izin verilmesini istedi. Görüşmeler yaklaşık 2 saat sürerken, kadınlar çevik polisinin ablukası altında oldukça coşkulu biçimde marşlar ve sloganlar eşliğinde halaylar çekti.

Görüşmelerin ardından kadınların yürüyüşüne izin verildiğini belirtmelerine rağmen; kadınlar sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçip, Zeytinlibahçe Caddesi’nden şehir merkezi istikametine yönelince yine çevik kuvvet barikatı ile karşılaştı. BDP’li Pervin Buldan, polis yetkililerine verdikleri sözü tutmadıklarını söyleyerek, “Bize bu caddeden yürüyerek şehir merkezine gidebileceğimizi söylemiştiniz. Şimdi farklı şey söylüyorsunuz” dedi.

Bunun üzerine Zeytinlibahçe Caddesi’ni trafiğe kapatan kadınlar, oturma eylemine geçti. Polis, caddeyi trafiğe kapatan kadınları iki kez uyararak, eylemi sonlandırmamaları halinde müdahale edileceğini söyledi. Polisler tarafından çembere alınan kadınlar, milletvekili ile birlikte yaklaşık 20 dakika oturma eylemi yaptı. Ardından bir açıklama yapan BDP’li Buldan, polisin tutumunu kınayarak, hükümetin kadına yaklaşımının Mersin’de bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. 
Mersin Kadın Platformu adına konuşan Gül Durnaoğlu ise, kadına yönelik her türlü şiddetin son bulmasını istediklerini vurguladı. Eylem, daha sonra olaysız olarak sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu