Güncel

Sarıgazi’de 25 Kasım çalışması

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Mücadele Günü yaklaştıkça Sarıgazi Yeni Demokrat Kadın olarak çalışmalarımız da hız kesmeden sürüyor.

Dün Sarıgazi Yenidoğan Mahallesi’nde afiş çalışması, bildiri ve broşür dağıtımı, ev ziyaretleri ve yazılamalar gerçekleştirdik. Sarıgazi duvarları “25 Kasım’da alanlara“, “Elif Kaya’ya özgürlük” yazılamalarıyla süslendi.

Ev ziyaretlerinde kadınlar bizi çok sıcak ve içten karşıladılar. Kadınlar da artık bir şeyler yapmak istediklerini, Kadın İstihdam Paketi gibi birçok yasalara karşı susmayacaklarını, alanları dolduracaklarını devletin dönem sözcülerine ve korucularına cevap vereceklerini dile getirdiler.

Bildiri dağıtırken aslında hiç de yabancı olmadığımız bir tabloyla karşılaştık. Kadınlar bildirileri okurken, “Ben koca şiddetine karşı yürüyeceğim, ya sen neye karşı yürüyeceksin” diye aralarında şiddet türlerini paylaşıyorlardı.

Çok değil biraz ileride afiş çalışması yaparken bir kadın pencereden bakıp, “Ne asıyorsunuz, ne var o kağıtta?” diye seslendi, biz de, “Kadınları isyana teşvik ediyoruz ablacım, devlet ve polis  şiddetine koca şiddetine karşı alanlara çağırıyoruz” dediğimizde yüzünde tatlı bir gülümseme ile “tamam o zaman biz de geliriz, asabilirsiniz” dedi.

Oradan geçen bir adam ise  “Evde zor zapt ediyoruz, bir de isyanmış! Biz erkeklerdeki imkan siz kadınlarda olsa bizi yaşatmazsınız” sözleri ile sahiplenmenin ve kadın bedenini metalaştırmanın yarattığı erkek egemen zihniyetinin kadına yönelik o gerici bakış açısını sergilemişti.

 

Bizler Sarıgazi Yeni Demokrat Kadınlar olarak Gezi İsyanı’ndan aldığımız direniş ruhu ile alanları doldurmak için durmayacağız! Tüm Sarıgazili kadınları da alanlara örgütlenmeye teşvik ediyoruz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu