Güncel

(Video) Gemlik’te kadınlarla buluştuk

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında bizler de Yeni Demokrat Kadınlar olarak Gemlik’te çeşitli çalışmalar yaptık.

22 Kasım akşamı için düzenleme kararı aldığımız panel öncesinde 1 hafta boyunca ev çalışmaları gerçekleştirdik. merkez olarak çıkan broşürlerimizle iş saatleri çıkışında ev ziyaretlerine gittiğimiz kadınlarla hem Yeni Demokrat Kadın hem de kadına yönelik şiddet konusu üzerine konuştuk ve panelde hep birlikte konuşup, tartışmanın önemli olduğunu söyledik.

Ayrıca afiş ve ozalit çalışmaları da gerçekleştirdik.

 

“Kadın bilincini yaratma zorlu bir mücadeledir”

Yoğun bir çalışmanın ardından 22 Kasım akşamı (dün) saat 19.30’da Eğitim-Sen’de kadınlarla biraraya geldik. Açılış konuşmasına “Kadına yönelik şiddetin son 10 yılda 7 kat arttığı ülkemizde kadın olma bilincini yaratma mücadelesi zorlu bir mücadeledir” sözleriyle başlayan YDK’lı bir arkadaşımız, son yıllarda resmi verilere göre katledilen kadın oranlarını aktardı.

Gezi İsyanı’nın ardından çok geniş kesimlerce görüldüğü üzere devletin kadınlara ve LGBT bireylere yönelik cinsel işkence politikasını teşhir ederek büyüteceğiz” diyen konuşmacı, Şakran Hapishanesi’nde tacize uğrayan YDK’lı Elif Kaya ile dayanışma çağrısında bulunarak “Bedenimiz ve kimliğimize yönelen her türlü şiddete karşı 25 Kasım korku duvarlarımıza darbe vurduğumuz gün olsun” dedi.

Açılış konuşmasının ardından erkek egemen sistemde şiddete uğrayarak yaşamını yitiren kadın ve LGBT bireyler ile devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler için saygı duruşunda bulunuldu.

 

“25 Kasım sadece anma değil, mücadele günüdür”

Saygı duruşunun ardından panele geçildi. YDK adına panelist olan bir arkadaşımız, konuşmasına 25 Kasım’ın tarihçesini anlatarak başladı.

Dünyanın bir ucunda, 3 kadının başına gelen bir olayın üzerinden 53 yıl geçmesine rağmen hala kadınların biraraya gelmesinin” yalnızca Mirabel Kardeşleri anma anlamına gelmediğini söyleyen konuşmacı; Mirabel Kardeşlere yönelik devlet kaynaklı cinsel şiddetin başta olmak üzere tüm şiddet türlerinin sürdüğünü ve bu yüzden bugünü aynı zamanda bilinçlenme ve mücadele günü olarak ele aldıklarını vurguladı.

Yeni Demokrat Kadın olarak bu yıl “devlet kaynaklı cinsel şiddeti” konu edindiklerini söyleyen konuşmacı; 1980-90’larda sıkça yaşanan ve konuşulmayan devlet kaynaklı cinsel şiddet olaylarından örnekler vererek, bugün Gezi İsyanının ardından daha da açığa çıkan cinsel şiddeti tartışmak ve devletin tacizci-tecavüzcü yüzünü teşhir etmek için bunu konu edindiklerini belirtti.

Asıl tartışılması gerekenin neden devletin özellikle cinsel şiddeti tercih ettiğini, kadınların cinsel şiddeti neden diğerlerinden daha ağır yaşadıklarını sorgulamak olduğunu vurgulayan konuşmacı; cinsel şiddet konusunda devletle en çok karşı karşıya gelenlerin LGBT bireyler olduğuna, devletin erkek dışında kalan tüm cinsiyet kimliklerine saldırdığına ve bu yüzden mücadeley ortaklaştırmak gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmanın ardından kadınlarla sohbet etmeye  başladık.

 

“Sadece devlet tarafından mı şiddete uğruyoruz?”

Söz alan bir kadın, “Biz kime karşı kendimizi korumalıyız? Sadece devlet tarafından mı şiddete uğruyoruz?” diye sorarak, şiddetin sokakta, evde, toplum tarafından sürdürüldüğüne dikkat çekti. Anne olan kadınlara da önemli görevler düştüğünü, kadınların çocuklarını eşitsiz yetiştirdiğini söyleyen kadın, “Acaba bize ne derler demekten vazgeçmemiz gerek. Daha örgütlü hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Kadınlar tacizden korktuğu için ne kendisi ne de kızını sokağa çıkarmıyor” diyen bir başka kadın hem fiziksel anlamda hem de toplumsal olarak çevrenin önemli olduğunu söyledi.

Gemlik’te kadınların gidebileceği bir sığınak olmadığını, kadınların bu tür somut, yardımlaşma, dayanışma alanlarına ihtiyacı olduğunu söyleyen bir başka kadın, bu tür gereksinimler için nasıl bir çalışma yapmak gerektiği üzerine kafa yormamızın önemine işaret etti. Gerekirse Gemlik’teki tüm kadınlarla görüşerek, fikrini aldıktan sonra belediyeye gidilip böyle bir yer için istekte bulunabileceğimizi konuştuk.

Kadınların sık sık söz alarak konuştuğu ve bir başlangıç olarak gördüğümüz etkinlikliğimiz; önümüzdeki süreçte hukuksal yardım, kadının sağlığı eğitimi, şiddete karşı mücadele gibi konularla yeniden biraraya gelme konusunda alınan kararla sona erdi.

 

Gemlik YDK

 

Resimler için tıklayınız

 

Video için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu