Güncel

“Çocuk istismarcısı Hamit P. cezalandırılsın”

Dersim: Korucu ve servis şoförü Hamit Polat’ın 11 yaşındaki S.A’ya tecavüz girişiminde bulunduğunun ortaya çıkması sonucu Çarşamba günü tutuklanmıştı. Taşımalı eğitimin yapıldığı köylerde servis şoförlerinin devletin koruculuğunu yapması köy halkını haklı olarak yeterince kaygılandırıyor.

Yeni Demokrat Kadın’ın da içinde bulunduğu Dersim Kadın Dayanışması, dün (24 Ocak) Dersim Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısı ile önce Mazgirt ardından Pertek ilçelerinde yaşanan çocuk istismarlarının sorumlularının yargılanması ve en ağır cezaları almaları için takipçi olacaklarını belirttiler.

 

“Devletin parası ile…”

Dersim Kadın Dayanışması adına basın metnini okuyan Duygu Kurban açıklamada; “Toplumumuzda kadınların tacize-tecavüze maruz kaldığı dönemleri unutmadık. 38’de kadınlar devlet yetkililerinin tecavüzlerinden kurtulmak için kendileri kayalıklardan aşağı atmışlardır. Yine OHAL dönemlerinde yaşanan taciz ve tecavüzler dün gibi aklımızdadır. Böyle bir durumda, devlet parası ile kardeşine silah tutmaktan çekinmeyen korucuların getirilip bu denli hayatımıza sokulmasının bu tür olayları çoğaltmaktan başka anlam gelmeyeceği bilinmelidir. Koruculuk kaldırılmalı, Hamit Polat cezalandırılmalıdır” dedi.

 

“Hamit Polat cezalandırılsın”

Kurban, 4 yıl önce Ovacık’ta AKP ilçe eski başkanı Rıza Çolak’ın 14 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz girişiminde bulunurken yakalanmasının ardından tutuklu yargılanmaya başlamasına rağmen şu anda serbest olduğunu, zaman faktörünün kullanılarak yaşananların unutturulmaya çalışıldığını söyledi.

Rıza Çolak davasında olduğu gibi bu davada da iktidarın hizmetkarlarını korumak isteyeceğini ifade eden Kurban, Dersim halkını bu davanın takipçisi olmaya çağırdı.

Dersim Kadın Platformu olarak bu davaların peşini bırakamayacağını vurgulayan Kurban; “Hamit Polat cezalandırılsın, çocuk istismarları konusunda gerekli önlemler alınsın ve toplumsal barış için koruculuk kaldırılsın taleplerini söyledi.

 

Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” sözlerinin ardından basın toplantısını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu