Güncel

Roştîya Asmê LGBTİ: Bitmedik Reklamlardaydık

Dersim: Dersîm Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu aktivistleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne sayılı günler kala Munzur (Tunceli) Üniversitesi’nin Mühendislik, Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin çeşitli yerlerine “Dersîmliyim, Aleviyim, Zaza’yım, Lezbiyenim Ne Olmuş? 8 Mart’ta Alanlardayım”, “8 Mart’ta Gökkuşağı Bayrağı Altında Özgürleşmeye”, “Okulda, İşte, Mecliste LGBTİ’ler Her yerde”, “Yaşasın Kadın Kadına Aşk”, “Ayşe Fatma’yı Sevebilir Ne Olmuş”, “Jin, Jîyan, Azadî” yazılı dövizler astı.

Ayrıca “Susma Haykır Eşcinseller Vardır”, “Üniversiteler Lubunyalar İle Özgürleşecek”, “8 Mart’ta Gökkuşağı Altına”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” duvar yazılamaları yapan aktivistler üniversitedeki tüm tuvaletlerin kapısındaki cinsiyetçi bir yaklaşımla kadın yerine “bayan” ifadesinin kullanılmasına karşı, “bayan” ibarelerini “kadın” olarak değiştirdi. Kız veya kadın olmak gibi bekâret ayrımının ortadan kalkması ve sadece genel olarak kadın ifadesinin kullanılması için kampüsteki kadınlar ile konuşuldu.

Dersîm  Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu “Bitmedik Reklamlardaydık” diyerek ayrıca bir bildiri yayımlayarak 8 Mart’ta gökkuşağı bayrağının altında yürümeye çağırdı. Bildirinin tamamı şu şekilde:;

BİZLER KİMİZ

Bizler Dersîm’de yaşayan, faşizme, heteroseksizme, militarizme, kapitalizme karşı mücadele eden Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel, İnterseksüel (LGBTİ) bireyleriz.

LGBTİ’lerin hakları insan haklarıdır, bu hakkı savunmak en insani görevdir diyen heteroseksüel bireyleriz.

Yerelimizde ve ülkemizde karakollara, kalekollara, barajlara, HES’lere, doğa tahribatına karşı çıkıyoruz. Karakol ve kalekolların, baraj ve HES’lerin artışının barışa hizmet etmediğini söylüyoruz.

Kadının özgürleşmesi ile erkeğin, LGBTİ’lerin özgürleşmesi ile heteroseksüellerin, sonucunda toplumun özgürleşeceğini savunuyoruz.

Kürtlere, Alevilere, Ermenilere, Süryanilere, Araplara, Hristiyanlara, Kadınlara, Translara, Eşcinsellere ezilen bütün dil, din,  ırk, kültür, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine karşı ayrımcılığa, asimilasyona baskı ve katliamlara karşı başkaldırıyoruz. Bir kesimin dili, dini, ırkı, cinsel yönelim ve cinsiyeti yasaklanıyorsa ve başka bir kimlik zorla dayatılıyorsa bunun adı şiddettir, baskıdır, asimilasyondur. Susma Haykır!

Artık her gün şiddet görmek, baskı altında yaşamak, tacize ve tecavüze maruz kalmak istemiyoruz, hapsedildiğimi duvarları yıkmak için artık yeter diyoruz ses çıkarıyoruz.

Bizler Dersîm’de, Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu altında örgütlenmekteyiz.  Roştîya Asmê, Zazaca bir isim olup “Ay Işığı” anlamına gelmektedir. Roştîya Asmê adını gecenin bir karanlığında katledilen ay ışığında aydınlanan kadınlar, translar ve eşcinsellere adamaktadır. Gelin canlar, ne olursanız olun gelin bu onurlu mücadelemizde siz de bizimle el ele omuz omuza mücadele edelim.

8 Mart saat 12.00’da Eski Hastane önünde gökkuşağı bayraklarımızla alanlarda olacağız. Gelin kivralar gökkuşağı bayrağı altında birleşelim. Heteroseksist, ataerkil, ERK-ek siteme ve onun düzenine başkaldıralım.

Dersîm Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu