Güncel

Londra’da 8 Mart etkinlikleri

Londra: 8 Mart 2015 etkinlikleri vesilesiyle Londra’da bir araya gelen kadın örgütleri Londra 8 Mart Kadın Platformu olarak etkinlikler organize ettiler.

Alxas-Kistik Kom’lu Kadınlar, El-Com’lu Kadınlar, Kaşanlı Kadınlar, İMECE Kadın Merkezi , Kırkısraklı Kadınlar, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Roj Kadın Meclisi ve Yeni Kadın’ın içerisinde bulunduğu Londra 8 Mart Kadın Platformu, etkinliklerden ilkini 1 Mart Pazar günü “Kobane Kadın Direnişi ve Zaferini Kutlama Yürüyüşü” ile gerçekleştirdiler. Yaklaşık iki saat süren yürüyüş boyunca İngilizce, Kürtçe ve Türkçe , Kobanê direnişini  ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü gündeme alan sloganlar atıldı.Yürüyüş basın açıklaması yapılması ile son buldu.

Bir diğer etkinlik ise 5 Mart Perşembe günü Tohum Kültür Merkezi’nde yapıldı. Gazeteci, senarist, yönetmen Mizgin Müjde Arslan’ın “Ölüm Elbisesi: Kumalık” ve “Asya” filmleri ve senaristliğini Bülent Öztürk ile yaptığı ve başrolünde oynadığı “Küçük Pencereli Evler” filminin izlendiği etkinlikte Mizgin Müjde Arslan’ın da katıldığı bir sohbet gerçekleştirildi.

8 Mart Etkinlikleri çerçevesinde 7 Mart Cumartesi günü Londra’da yürüyüş ve 8 Mart günü ise olan panel gerçekleştirilecek

Yürüyüş: Million Women Rise’in organize ettiği Merkezi Kadın Yürüyüşü

Tarih: 7 Mart 2015 (Cumartesi)

Saat: 12.00

Yer: Oxford Street (Selfridges) den Trafalgar Square

Panel ve Kültürel Etkinlik

Tarih: 8 Mart 2015 (Pazar)

Saat: 15.00-19.00

Yer: Kurt Toplum Merkezi, Haringey

Panel: “Rojava’dan Avrupa’ya Kadın Direnişi ve Kazanımları”

Panelister: Berfin Hezil, Hadice Guden, Feride Kumbasar

 

Etkinlik: Sinevizyon, Folklor, Dengbej, Koma Zelal ve Sürpriz sanatçılar

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu