Güncel

Ege’de Kadınların İsyanı Yükseliyor

İzmir: Ege Üniversitesi’nde günlerdir devam eden OHAL uygulamasından kadınlar da nasibine düşeni aldı. Üniversitede özelinde devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilere yönelik artırılan baskı ve müdahaleler ile kampüs içerisinde hiçbir etkinlik ve eyleme izin verilmiyor.  Rektörlük-Polis-Ögb işbirliği içerisinde yürütülen OHAL uygulamasıyla birlikte kampüs içerisindeki yaşam alanlarımıza müdahale gün geçtikçe artıyor.

5-6 Mart günleri Üniversiteli Kadınlar olarak kampüs içerisinde yürütülen 8 Mart çalışması ÖGB-polis eşliğinde engellendi. 5 Mart günü kadınların Edebiyat Fakültesi çimlerinde renk renk balonlarla çevreleyerek oluşturdukları kadın alanında gün boyu etkinlik koyan kadınlar çeşitli etkinlikler yaptı. Türküler ve halaylarla devam eden etkinliğe tahammül edemeyen ÖGB kadınlara saldırdı. Kadınların balonlarla çevrelediği alana müdahale ederek, balonları büyük bir zevkle patlattı. Ve bu saldırı karşısında kadınların dayanışma gücüyle ÖGB-polis alandan geri çekilmek zorunda kaldı.

Kadınlar artık susmayacaklar…!

Kadınların 8 Mart etkinliğine yönelik yapılan bu saldırı karşısında 6 Mart günü tekrardan bir araya gelen üniversiteli kadınlar, saldırıya uğradıkları alanı tekrardan balonlarla süsleyerek çevrelediler. Ve öğle arasında üniversite yemekhanesinde katledilen kadınları anmak üzere bir tiyatro etkinliği için hazırlıklar yapıldı.

12.15’te yemekhaneye giden kadınlar yemekhanede etkinliğe öncelikle “Kadın katliamlarına karşı ses çıkar” ajitasyonu ile tüm kadınları şiddete karşı ses çıkarmaya davet ederek başlandı. Ardından katledilen kadınlar ile ilgili küçük bir tiyatro yapıldı. Ve kadınlar 8 Mart etkinliği için yemekhanede çağrı yaptıkları sırada, içeriye yığınla ÖGB girerek kadınları çembere aldı. Kadınlar bu çember karşısında “Yaşasın Kadın Dayanışması, Jin,Jiyan Azadî” sloganlarıyla haykırdı.

Kadınlara yönelen bu saldırı karşısında “Gelsin baba, gelsin koca gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan inadına özgürlük” sloganına alkışlarla eşlik eden yemekhanedeki öğrencilerin sahiplenişle birlikte ÖGB, yemekhaneyi terk etmek zorunda kaldı. Ardından kadınlar 8 Mart’ta tüm kadınları katledilen kadınların hesabını sormak için sokaklara çıkma çağrısı yaptığı esnada, öfkesini alamayan ÖGB yine kadınların yaşam alanı olarak çevrelediği alandaki balonlara saldırdı. Ve kadınlar, 2 gündür 8 Mart etkinliğini engellemek için polis-ÖGB-rektörlük eşliğinde yapılan bu saldırıları ajitasyonlarla teşhir edilerek ÖGB etkinlik alanından bir kez daha kovuldu.

Artık balonlarımızın renkliliğinden bile korkar oldular. Bir zamanlar halaylarımızın ideolojik bulunup iddianamelerde delil sayıldı günlerden bugüne; artık balonlarımızda ideolojik. Ege Üniversitesi’nde 8 Mart etkinliklerine yapılan tüm saldırılar karşısında, artık öfkemiz kampüslerden taşıyor. 8 Mart’ta öfkemiz, sokaklarda isyan olsun!

 

Ege Üniversitesi’nden bir YDG’li Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu