Güncel

Rojavalı kadınlarla dayanışma

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisleri, Rojava sınırında bir kadının bir asker tarafından tecavüze uğramasını Beşiktaş Meydanı’nda yaptığı açıklama ile protesto etti.

Kadınlar, Beşiktaş Meydanı’na “Filistinli kadınlar yalnız değildir”, “Rojavalı kadınlar yalnız değildir”, “Jin, jîyan, azadî” sloganlarıyla yürüdü.

“Rojavalı kadınlar yalnız değildir” ve “Kadınlar direniyor” pankartlarının yanı sıra “Bizi sen güldürüyorsun Arınç”, “Devlet tecavüzü ‘Ak’ladı” yazılı dövizler taşıyan kadınlar adına HDK Yürütme Kurulu üyesi ve HDP Kadın Meclisi üyesi Gülseren Pusatlıoğlu basın açıklamasını okudu.

Irak ve Rojava sınırında AKP’nin besleyip büyüttüğü IŞİD çetelerin katliam ve işkencelerine devam ettğine dikkat çeken Pusatlıoğlu, halkın bu zulümden kurtulmaya çalıştığını kaydetti.

AKP’nin desteklediği IŞİD’in Türkiye Rojava sınırında etkili durumda olduğunu ifade eden Pusatlıoğlu, sınırdan geçen insanlara her türlü kötü muamelenin uyguladığını söyledi. IŞİD’ın kadın düşmanı yapısının olduğunu vurgulayan Pusatlıoğlu, “Gittiği her yerde kadınlara yönelik fetva çıkarıyor. Daha iki gün önce kadınların yüzlerini tamamen kapatacak şekilde örtünmeleri hakkında fetva vermişti ki bu fetvanın ardından yeni bir fetva daha çıkardı: Kadınların sünnet edilmesi” dedi.

19 Temmuz’da Rojava’dan Türkiye’ye geçen bir kadının Katran Sınır Karakolu’na bağlı bir askerin tecavüzüne maruz kaldığına dikkat çeken Pusatlıoğlu, “Vali, ‘İşin takip ediyoruz’ dedi. Biz de Vali’nin takipçisiyiz. Tecavüzcülerin yargılanması için biz kadınlar sonuna dek takipçiyiz” diye konuştu.

IŞİD’in Türkiye şubesi gibi çalışan AKP’nin hem IŞİD’in kadınlara karşı işlediği suçlara karşı susarak onu desteklediğini hem de Başbakan Yardımcısı Bület Arınç gibi kadın düşmanı yöneticileri aracılığı ile “kadınlar kahkaha atmasın” dediğini hatırlatan Pusatlıoğlu, “Kadınları susturamazsınız. Kadınların kahkaha atmalarına tahammül etmeyi öğreneceksiniz” diye konuştu.

Pusatlıoğlu konuşmasının devamında şöyle devam etti: “Kadınların mücadelesiyle kurulan devrimleri engelleyemezsiniz. İster IŞİD, ister IŞİDmeyen AKP olsun karşımızda. Yılmayacağız, mücadele edeceğiz. Sizleri cinsiyetçi tarihin çöplüğüne atacağız.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu