Güncel

Homofobi-transfobiye karşı toplantı sokakta

Türkiye’nin ilk LGBTİ örgütlenmesi olan Lambdaistanbul, homofobi ve transfobi sonucu yükselen kiralar nedeniyle ofis bulamadı.

Dernek, koordinasyon toplantısını1 Ağustos Cuma akşamı saat 19.30’da Mis Sokak’ın Tarlabaşı girişinde yapacak.

Lambdaistanbul, 1993 senesinde, Türkiye’de bir Onur Yürüyüşü düzenlemek için oluşan ekip Lambdaistanbul Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi adıyla ilk LGBTİ örgütlenmesini kurmuştu.

Önce evlerde, sonra kendi mekânında aldığı toplantılarla büyüyen dernek şimdi de aynı koşullarla karşı karşıya.

Lambdaistanbul LGBTİ Derneği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada Beyoğlu’nun Türkiye LGBTİ hareketinin belleğinde büyük bir yeri olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Lambda öncesinde de, LGBTİ kavramının bu topraklara girmesinden bile önce, yüzyıllarca lubunyaların sosyalleştiği, 1980’lerden itibaren de fikir alışverişi toplantıları yaptığı bir mekân. Ama şimdi Haziran aylarında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün sokaklarına veda etmek zorundayız.”

Açıklamada, ofis bulamasalar da yerinde kalma haklarını koruyacakları belirtildi.

“Mayıs ayından beri Lambda için ofis bulamadıkları belirtilen açıklamada arayışlarıımızdan sonuç alamadık. Nedeni ise Beyoğlu’nda gerçekleşen “soylulaşma”, ve soylulaşan Beyoğlu’ndaki yüksek kiraları ödeyemeyecek olmamız. Evlere biçilen kiralar astronomik, ya da ‘eşcinsellere, translara yer yok’.

“Şu an zincir mağazalar ve giderek aynılaşan yeme içme ve tüketim mekânlarıyla Beyoğlu yeni bir alışveriş merkezi haline getirilmiş durumda. Yeni Beyoğlu planında yeri olamayan şey ise, bugün Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, yarın belki de yeterli tüketim gücüne sahip olmayan tüm LGBTİ’ler.

 

“Şu an bulunduğumuz mekânımızdan çıkmak zorunda kalsak da Beyoğlu’nu kolay kolay terk etmeyeceğiz diyor ve yaşadığımız kentin sokaklarını ve her şeyden önemlisi “yerinde kalma hakkımızı” savunmak için herkesi koordinasyon toplantımıza davet ediyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu