Güncel

Mahkeme kadının tayt giymesini tahrik nedeni saydı

Erzurum’da boşanma davası süren eşi D.K’yı bıçakla ağır yaralayan Turgay K.’nın yargılandığı davada mahkeme, “Eşe karşı kasten adam öldürme” suçlamasından 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yargılamanın sürdüğü Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, D. K.’nın otomobilde “hafif yana yatmış vaziyette oturması” ve “tayt giymiş olması” tahrik indirimi nedeni sayıldı.

Erzurum 2 nolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmadaki savunmasın da Turgay K. “Evlenmeden önce eşimden kapanmasını istedim o da kabul etti. Çalışmasını istemiyordum, ancak evlendikten sonra beni ikna etti ve çalışmaya başladı. Makyaj yapıp, açık saçık giyiniyordu. Cep telefonu benim yanımdayken sürekli sessizdeydi. Kendi başına buyruk yaşamak istiyordu. 2.5 yıldır süren boşanma davamız bir türlü sonuçlanamadı” şeklinde konuşurken, D.K ise “Söylediği gibi açık saçık giyinmiyordum. Otomobile binince ‘Neden beni terk ettin, neden benden boşandın’ diyerek bıçakladı. ‘Seni öldüreceğimi söylemiştim, senden sonra sıra ailene gelecek’ dedi. Şikayetçiyim en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Mahkeme ise Turgay K.’yı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırırken gerekçeli kararda; Turgay K. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği, ancak eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı ve kullanılan silahın elverişsizliği nedeniyle TCK’nın 35/2 maddesi uyarınca indirilerek takdiren 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılması talep edildiği vurgulandı.

Kararda, etrafta değişik kızlarla sürekli gezdiği iddia edilen ve camlarına film kaplatması nedeniyle içeride kimsenin olup olmadığı belli olmayan otomobilin sahibi A.P. ile D. K.’nın çok rahat görüldüğü iddiasına yer verildi.

D. K.’nın A.P.’nin otomobilinde hafif yana yatmış vaziyette oturması, tayt giymiş olması, sanığın ise bu şekilde görünce “Bu ne biçim giysi, üstüne başına bak” deyince tartışma başladığı belirtildi. Tartışma sırasında D. K.’nın kocasına “Ben o… isem sen de p…..k” dediğine dikkat çekilerek A.P. ile aynı otomobilde bulunması nedeniyle kuşku yarattığı ve tahrik oluşturduğundan dolayı cezada indirim yapıldığı ifade edildi.

Ne olmuştu?

 

23 Ocak günü Erzurum Terminal Mahallesi Kombine Caddesi’nde meydana geldi. 32 yaşındaki Turgay K. boşanma davası süren eşi 31 yaşındaki D. K.’yı bir akaryakıt istasyonunda A.P.’ye ait otomobilin içinde gördü. Boşanma davası nedeniyle aralarında sorun bulunan Turgay K. eşinin olduğu otomobile bindi ve hareket ettikten sonra sürücü A.P.’den araçtan inmesini istedi. Ön koltukta oturan Turgay K. arka koltukta oturan D. K.’nın yanına geçti ve D. K.’yı saçından tutarak çekti ve sırtından bıçakla yaraladı. Bunun üzerine dışarıda bekleyen A.P. polis ile D. K.’nın kardeşlerini arayarak yardım istedi. D. K. hastaneye kaldırılırken, gözaltına alınan Turgay K. İse tutuklandı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu