Güncel

Sur’lu kadınlar erkek tacizine karşı nöbette!

Sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların ardından adeta karakol ve polis noktaları ile abluka altına alınan Sur’da uyuşturucu ve fuhuş oranında artış yaşanırken, uyuşturucu kullanan ve satanlara müdahale etmeyen polis, son iki haftada 5 kadını tacize maruz bırakan erkeği de yakalamıyor. Bu durumda erkek tacizine karşı kadınlar nöbet tutmaya başladı.

Amed’in Sur İskenderpaşa Mahallesi’nde son bir ayda 5 kadın aynı erkek tarafından tacize maruz bırakıldı. Tacize karşı mahallede nöbet tutmaya başlayan kadınlar, “Ya tacizde bulunan erkek yakalanacak ya da biz nöbetimizi tutup kendimiz yakalayacağız. Yakaladığımızda da özsavunmamızı yapacağız” dedi. Sabah 07.00 ve akşam 19.00 saatlerinde mahallede tek dolaşan kadınları fiziki ve sözlü tacize maruz bırakan erkeğe karşı, kadınlar kendi önlemlerini aldı. Erkek tacizine karşı mahallede nöbet tutan kadınlar, her an özsavunma yapmaya hazır.

 

“Ya o sapık bulunacak yada biz kendimiz bulacağız”

Mahallede oturan ve nöbet tutan kadınlardan Yüksel Kırbacı, tacizde bulunan erkeğe karşı harekete geçtiklerini ve verilmeyen cezayı kadınlar olarak vereceklerini söyledi. Yüksel, tacizde bulunan erkek yakalanana kadar nöbet tutacaklarını ifade ederek, “Çocuklarımız var, sabah erkenden okula gidiyorlar. Sonrasında gelip sokakta oynuyorlar. Bu sapık yüzünden çocuklarımızı içeriye mi hapsedelim?” derken mahallede nöbet tutan bir diğer kadın Şükran Çelik de, “Mahalledeki çocukların hepsi benim çocuklarımdır. Bende mahalledeki diğer kadın arkadaşlarım gibi nöbet tutacağım. Ya o sapık bulunacak yada biz kendimiz bulacağız” diye konuştu.

 

Devletin verdiği “cezalar” caydırıcı değil

Semra Tekol ise, mahallelerinde bu yıl çok sayıda fuhuş ve taciz olayına şahitlik ettiklerini kaydederek, “Gerekirse gece gündüz bu sokaklarda nöbet tutarız. Küçük çocuğum var ama onu da kucağıma alır beraber nöbet tutarım” dedi. Nurhan Çelik de devletin verdiği cezalar caydırıcı olmadığı için bu tür saldırıların arttığına dikkat çekti. Verilen cezaların da caydırıcı olmadığını ifade eden Nurhan, “Ceza veriyorlar, içerde onları besliyorlar bir süre sonra bırakıyorlar. Bu bizim için bir anlam ifade etmiyor. Zaten çıktıktan sonra aynı kötülüğe tekrar devam ediyor. Devletin yapacağı iş bu kadar olur. Ben nöbetimi tutacağım” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu