Güncel

“Kadınlar sokağa Çelik’i susturmaya”

12.10Abbasağa Forumu’ndaki kadınlar, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in dekolte açıklamasının ardından Gözde Kansu’nun işten atılmasını dün(11 Ekim) yapılan bir açıklama ile protesto etti.

Kadınlar, akşam saatlerinde Abbasağa Parkı’nda bir araya gelerek, “Kadın düşmanı AKP, yandaş ATV’den hesap soracağız” yazılı pankart açtı.

Buradan Balmumcu’daki ATV-Sabah binasına doğru yürüyüşe geçildi. Kadınlar yürüyüş sırasında sıklıkla “Kadın düşmanı AKP işbirlikçi ATV”, “AKP sussun kadınlar konuşsun”, “Kadınlar sokağa Çelik’i susturmaya” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

ATV binasını, çevik kuvvet polislerinin sarmış olması dikkat çekiciydi. Polisler kadınların bina önünde açıklama yapmasına izin vermedi. Kadınlar, ATV binasının yakınında basın açıklaması yaptı.

“ Çelik’in açıklaması hükümetin kadın bedenine yaklaşımıdır”

Abbasağa Forumu adına açıklamayı okuyan Çağla Aydın, “Hüseyin Çelik’in dekolte açkılamasıyla birlikte hükümetin kadın bedenine yönelik müdahalelerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Biz kadınlar erkeklerin; hayatlarımız, davranışlarımız, kıyafetimiz, bedenimiz, dış görünüşümüz, geleceğimiz, siyasi seçimlerimiz, cinsel yönelimlerimiz, yaşam biçimimiz üzerinde yaptıkları herhangi bir yorumu kabul edilmez buluyoruz. Kadın bedenine dönük, kadın iradesi dışında her türlü sözlü ve fiziksel müdahaleyi kadınlara yönelik şiddet olarak görüyoruz” dedi.

Ardından Aydın açıklamasını; “Bizler yaşamımıza, giyimimize, cinselliğimize, saçımıza, rujumuza, dekoltemize karışan erkek devlet iktidarını tanımıyoruz” diyerek sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu