Güncel

Eskişehir’de kadınlar sokakta

Eskişehir: 8 Ekim günü Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından Adalar Migros önünde kadına yönelik şiddete karşı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

EDKP adına Fatma Deniz‘in okuduğu açıklamada Reyhan Topal‘ın bir yıl önce İstanbul Kağıthane Asayiş Büro Amirliğinde biri emekli üç polisin tecavüzüne uğradığı, “Kime söylersen söyle sana inanmazlar” denildiği ve gittiği hastanede sağlam raporu verildiği hatırlatıldı.

 

“Kadın beyanı esastır”

Emekli polis Mehmet Çakır ve Süleyman Küney tarafından tekrar tecavüze uğrayan Topal’ın hamile kaldığı hatırlatılan açıklamada tecavüzü ispatlamak, cenin testi yapılması talebiyle kürtaj olmadan suç duyurusunda bulunmaya giden Topal’a savcı Osman Çakır’ın “Kürtaj yasak, bilmiyor musunuz? Allah’tan da mı korkmuyorsunuz? Tabii ki doğuracaksın. Devlet bakar” dediği söylendi.

Savcının bu cevabını nefretle kınayan kadınlar “Taciz ve tecavüz durumlarında kadının beyanı esas alınmalıdır ve sadece tecavüz durumlarında değil her durumda kürtaj serbest bırakılmalı, süre uzatılmalı, tecavüz durumunda süre sınırı aranmamalıdır” denildi.

 

“Elif özgülünde kadınları sindirmeye çalışıyorlar”

Gezi tutsağı YDK’lı Elif Kaya’nın yaşadığı tacize de değinilen açıklamada “Uygulanan şiddetin tek amacının kadınları tahakküm altına almak, özgürlük alanlarını gasp etmek, kadınları sindirmek” denildi.

Açıklama sırasında sık sık “Elif Kaya yalnız değildir”, “Şiddete karşı suskun değil öfkeli, yalnız değil örgütlü”, “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan inadına isyan, inadına özgürlük” sloganları atıldı.

 

Son olarak “31 Mayıs’tan itibaren tencere tavalarıyla sokaklara inen, polis şiddetine karşı direnen, başbakanın ve şurekasının kadın  düşmanı ve homofobik söylemlerine karşı duran ve Ortadoğu’da savaş çığırtkanlığına karşı barış çığlıklarını yükselten kadınlar olarak mücadelemiz tüm baskılara karşı devam edecektir” diyen kadınlar, “Gün gelecek tacizci, tecavüzcü, katil polis hesap verecek” vurgusuyla eylemlerini sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu