Güncel

“Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizim”

İzmir: İzmir’de KESK Kadın Meclisi son olarak Isparta Yalvaç’ta da yaşanan kazalarda hayatını kaybeden işçilerin sorumluluları olarak gördükleri işverenleri ve hükümeti protesto etti. Alsancak Sevinç pastanesi önünde yapılan eylemde iş cinayetlerin politik olduğu vurgulandı. Kadının her yerde öldürülmeye devam edildiği de belirtildi.

Kitle tarafından sık sık “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir”, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları atıldı.

Eyleme Yeni Demokrat Kadın da destek verdi.

KESK Kadın Meclisi tarafından bir basın açıklaması okundu ve açıklamayı KESK Kadın Meclisi sözcüsü Şenay Akyol okudu. Akyol, birçok yerde çalışma koşullarının vehametine rağmen hükümetin gerekli önlemleri almadığı ve işçi güvenliğine ilişkin denetimlerin gerektiği gibi yapılmamasına göz yumduğunu söyledi. Devam ederek, “Tarım işçisi kadınlar hem gündelik ev işlerinde, hem de tarım işinde kötü koşullarda ve uzun çalışma sürelerinde çalışmaktan kaynaklı olarak, hayatlarını ileriki dönemlerde de etkileyebilecek ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Bunun yanında aynı Yalvaç’ta olduğu gibi balık istifi yüklendikleri minibüslerde hayatlarını kaybediyorlar, yaralanıyorlar. Hem düşük ücretle çalıştırılıyorlar, hem de göç yollarında ve gittikleri bölgelerde taciz, tecavüz, kadın cinayetlerine maruz kalma riskine çok açıklar” dedi.

Son olarak bir dizi talep sıraladıktan sonra basın açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: http://www.ozgurgelecek.net/

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu