Güncel

Kadınlar İzmir’de Kader’i andı

İzmir: İzmir’de kadınlar Kader Ortakaya anısına bir eylem düzenledi. HDP/HDK Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Alsancak’ta bulunan HDP İzmir il binası önünde toplanıldı. Burada toplanan kadınlar “Arin’den Kader’e sürüyor, sürecek mücadele” yazılı ozalitle beraber Kıbrıs şehitleri Caddesinde yürüyüşe başladılar. Bu sırada balkondan bağıran bir faşist “Kahrolsun PKK diye de bağırsanıza” diyerek sözlü bir taciz gerçekleştirdi. Kadınlar ise “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganını atarak karşılık verdiler.

Alkış ve zılgıtlarla yürüyen kadınlar tarafından sık sık “Kader Ortakaya ölümsüzdür”, “Kobanê’de düşene dövüşene bin selam”, “Katil devlet hesap verecek” gibi sloganlar atıldı.

Eyleme Yeni Demokrat Kadın da katıldı.

Kıbrıs şehitleri caddesi girişine geldikleri zaman bir basın açıklaması okudular. Açıklamayı HDK Kadın Meclisi adına Gamze Arda okudu. Arda, Kader’in yaşamı boyunca, kadının bedenine, emeğine, kimliğine yöneltilen tüm saldırıların karşısında dimdik bir kadın duruşu sergilediğini belirtti. Kader’in artık kadın kurtuluş hareketinin direniş bayrağı olduğunu vurgulayan Arda son olarak, “Biz HDK Kadın Meclisi olarak, kadın düşmanı olan bu katillerin peşlerini bırakmayacağımızı, Kader’in hesabını soracağımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından kısa bir oturma eylemi yapıldı ve anma sonlandırıldı.

 

Kaynak: http://www.ozgurgelecek.net/

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu