Güncel

Pulurlu kadınlar “Tecavüze geçit vermeyeceğiz” dedi

Dersim: Pulur (Ovacık) ilçesinde lise öğrencisi N.Ö isimli 19 yaşındaki zihinsel engelli genç kadının, uzun süredir ilçede cinsel istismara maruz kalarak, tecavüze uğradığı ortaya çıktı.

Lise öğrencisi N.Ö okulunda yapılan sağlık taramasına katılmak istemedi. Öğretmenlerinin bu durumdan şüphelenmesi sonucu annesiyle birlikte hastaneye götürüldü. N.Ö’ye, sağlık taraması yapılmasıyla birlikte, genç kadının 6,5 aylık hamile olduğu açığa çıktı. Zihinsel engelli olan N.Ö ve annesi Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Sonrasında sosyal hizmet danışmanlarının desteği ile yapılan suç duyurusuyla birlikte, N.Ö’nün yaşadıklarıyla ilgili bir soruşturma süreci başlatıldı. Psikolog eşliğinde ifadesi alınan N.Ö, kendisine cinsel istismarda bulunan 4 kişinin ismini verdi.

 

Dersim Kadın Platformu’ndan toplantılar düzenlendi

Pulur’da N.Ö’ye yönelik cinsel istismar ve tecavüzün ortaya çıkmasıyla birlikte Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Dersim Kadın Platformu bileşenleri ilçedeki kadınlarla bir araya geldi. İlçedeki kadınlarla yaşanan cinsel istismar ile ilgili bir toplantı alındı. Pulurlu kadınlar ilçelerinde zihinsel engelli genç kadına yönelik yapılan bu cinsel istismar ve tecavüz karşısında susmayacaklarını ifade ettiler. Kadınlarla yapılan toplantıdan ilçede yaşanılan cinsel istismar ve tecavüzün teşhir edilmesine yönelik bir eylem yapılması kararı çıktı. Yapılan toplantıda kadınlar olaya ilişkin bilgi kirliliğinin bir an önce son bulmasını istediklerini, istismarcıların kimliklerinin açıklanması gerektiğini ve sorumluların yargılanmasını istediler.

Kadınlar, olayın açığa çıkmasının üzerinden geçen 2 hafta boyunca hiçbir adım atılmadığını belirttiler. Okul yöneticilerinin de gerekli titizliği göstermediğini söyleyen kadınlar, “Bir öğrenci 5 aylık hamile, kilosunda normalin dışında bir artış var ve müdür yardımcısı ‘Çok fazla abur cubur yediği için kilo aldığını düşündüm’ diyebiliyor” şeklinde okul yönetimine tepki gösterdiler.

 

“Cinsel istismar kabul edilemez

Bunun üzerine Dersim Kadın Platformu bu cinsel istismarı dün (29 Nisan) yürüyüşle protesto etti. Pulur’da Turistik Otel önünde biraraya gelen kadınlar Jin jiyan azadi”, “Cinsel istismar kabul edilemez” dövizleri açarken, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, Özsavunma haktır engellenemez” sloganlarıyla Hükümet Konağı önüne kadar yürüdü.

Kadın Platformu adına açıklama yapan Nurvan Dinler, ilçede zihinsel engelli öğrencinin cinsel istismar sonucu gebe kaldığını belirterek, kadınların artık kendilerini güvende hissedemediğini dile getirdi. Taciz ve tecavüz vakalarında cezasızlık sonucu günde 5 kadının öldüğü ya da tecavüze maruz kaldığını ifade eden Dinler, geçen yıl da Pulur ilçesinde engelli bir kız çocuğunun dönemin AKP ilçe başkanı tarafından istismara uğradığını hatırlattı.

Ensar Vakfı ile birlikte çocuklara dönük istismarların tavan yaptığını belirten Dinler, istismara maruz kalan öğrencinin engelli olduğunun bilinmesi ve hamilelik sürecinin 5 aya kadar çıkmasına rağmen okul yönetiminin durumu fark etmemesi ve önlem almamasının da durumun vahametini gösterdiğini dile getirdi. Dinler, “İlçemiz Ovacık’ta yaşanan bu son olayla birlikte çocuklarımızın okullarda dahi güvende olmadığı gerçeğiyle yüz yüze kalmış durumdayız. Biz kadınlar sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağımızı olayın mağdur aile ile dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu