Güncel

Takipsizlik kararına karşı kadınlar eylemdeydi!

H. Merkezi: Elginkan Vakfı bünyesinde faaliyet yürüten Valfsel Armatur A.Ş.de bulunan E.C.A firmasında 19 Şubat 2016 tarihinde Genel Müdür Hüseyin Orhan tarafından cinsel tacize uğrayan, tacizi şikâyet ettiği için şirketin işten çıkardığı Zuhal Güneş dün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, HDP’li kadınlar, ÖDP’li kadınlar, CHP’li kadınlar, Manisa Alevi Kültür Derneği ile birlikte savcılığın başlatılan soruşturmaya takipsizlik kararın vermesine itiraz etmek için Manisa Adliyesi’nin önünde eylemdeydi.

Aynı müdürün taciz ettiği başka bir kadının da tanık olarak dinlenmesine rağmen savcılığın yeterli delil bulamadığı gerekçesiyle verdiği takipsizlik kararını kabul etmediğini söyleyen Zuhal Güneş okuduğu basın açıklamasında : “Tacize uğradığımı ispatlamak için daha kaç kadın bulmam gerekiyor?” dedi.

Firmanın, tacizin asılsız çıktığına dair flaş haberler geçen ve daha önce firma tarafından umreye gönderildiği ortaya çıkan gazetecileri kastederek “Ya da emekli maaşımla kredi çekip gazetecileri umreye mi göndermem gerekiyor” dedi.

Zuhal Güneş’in Avukatı Dicle Arar da takipsizlik kararına itiraz ettiklerini, dosyanın sulh ceza mahkemesinde olduğunu söyledi. Hakimin dosyayı değerlendirerek itirazlarının reddine ya da soruşturmanın devamına karar vereceğini belirten Dicle Arar İncelemenin kısa sürede tamamlanacağını, itirazlarının haklı bulunacağını umduklarını söyledi.

 

Zuhal Güneş’ in asla yalnız olmadığını belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise hep birlikte mücadeleyi sürdüreceklerini, başlatılan fabrika önündeki nöbet eyleminin 3 Mayıs Salı gününden itibaren Zuhal Güneş işe iade edilene, sorumlular yargılanana, taciz davası açılana dek devam edeceğini duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu