Güncel

Taciz davasına takipsizlik kararı!

H. Merkezi: Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, E.C.A grubuna bağlı Valfsel fabrikasında Genel Müdür Hüseyin Orhan tarafından tacize uğradığını söyleyen Zuhal Güneş’in şikayetini değerlendirerek takipsizlik kararı verdi. Başsavcılık gerekçesinde “Cinsel saldırıda somut kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir” dedi.

Valfsel fabrikasında 25 yıldır sekreterlik yapan Zuhal Güneş 19 Şubat’ta Genel Müdür Hüseyin Orhan tarafından cinsel tacize uğradığını söylemiş ve 26 Şubat’ta Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunarak hukuk savaşını başlatmıştı. Savcılığa başvurmasının ardından işten atılan Güneş’in şikayeti, savcılık tarafından 54 gün sonra değerlendirildi. Savcılık “Kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir” dedi. Gerekçe ise; “Soyut iddia dışında somut kesin ve inandırıcı delil bulunamaması.”

Zuhal Güneş kararın ardından yaptığı açıklamada, “İş Kanunu’nun 25/II-B maddesine göre işten atıldım. Maddenin içeriğinde işçinin işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya davranışlarda bulunması yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunması yer alıyor. Tacize uğrayan ben iken şu anda mağdur görünmeye çalışanlar kendileri. Hüseyin Orhan olayın yaşandığı gün ile ilgili yalan ifadeler ile tacizde bulunmadığını kanıtlamaya çalışıyor. Vakıf yöneticisi Gaye Akçen ise ‘Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız’ açıklamasında bulunmuş ancak benim konu ile ilgili vakıf adına açmış olduğum bir dava yok. Benim hukuk savaşım tacizci Hüseyin Orhan ile ilgili. Her ne kadar savcılık takipsizlik kararı verse de ben hukuk mücadeleme devam edeceğim. Tüm yasal haklarımı kullanacağım” dedi.

Zuhal Güneş’in avukatı Dicle Arar ise kararı üst mahkemeye taşıyacaklarını belirtti. Arar savcılığın takipsizlik kararını bugün aldıklarını, gerekçeyi inandırıcı bulmadıklarını belirterek, “Müvekkilimin işten çıkartılması ile ilgili aynı tarihte bir faks çekildiği iddia ediliyor. Faksın içeriğinde ise Zuhal Güneş’in zaten işten çıkartılması için karar alındığı belirtiliyor. H. O’nun müvekkilimi işten çıkarmak için üst kurula faks çekmesine usul olarak gerek yok. Kendisi zaten  işten çıkartma yetkisine sahip. Hüseyin Orhan’ınn tacizden sonra müvekkilimizle ilgili deliller oluşturmaya çalıştığını görüyoruz. Tacizin yaşandığı saati zaten biliyoruz. İtirazlarımızda faksın saatine kadar birçok detayı gözden geçireceğiz” dedi.

Diğer yandan fabrika önünde taciz nöbetine devam ediliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu