Güncel

Pesen davasında 20. duruşma!

H. Merkezi: Wan’da 3 yıl önce 6 aylık hamileyken “imam nikahlı eşi” Kerem Çakan tarafından önce bıçaklanan daha sonra da araçla üzerinden geçilerek öldürülen Eylem Pesen davasının 20. duruşması görüldü.

20 duruşmadır katili korumaya devam eden mahkemede duruşma öncesi adliye binası kavga çıktı. Duruşma salonunda ise Eylem’in katili Çakan, Pesen’in avukatına küfür, hakaret ve tehditte bulununca salondan çıkarıldı. Duruşma ertelendi!

 

Pesen’i savunanlara saldırı

17 Mayıs 2009 tarihinde Kerem Çakan tarafından 6 aylık hamileyken önce bıçaklanan daha sonra da araçla üzerinden geçilerek katledilen Eylem Pesen cinayeti ile ilgili açılan davanın 20. duruşması Wan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada Eylem Pesen’in ailesinin yanı sıra VAKASUM, VAKAD, YAKAKOOP ve Wan Mavi Göl Kadın dernekleri katıldı.

Duruşma öncesi sanık Çakan’ın yakınlarının kadın dernekleri üyelerine sözlü hakaret ve tehditlerde bulunması üzerine adliye binasında tartışma çıktı. Gerginliğin ardından Pesen’in yakınları ve sanık yakınları arasında kavga çıktı.

Gazını ve opunu hakkını arayanların üzerinden “eksik etmeyen” polis, kadın katilinin yakınlarının bu saldırganlığı karşısında olayı uzun bir süre izlemekle yetindi.

 

“Bu kadar cinayetin olduğu bir ortamda, bu davayı izlemekle sorumluyuz”

Sanık yakınlarının alınmadığı duruşmada katil Çakan, önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek oturdu. Sanık Avukatı Özgöçer, kadın kurumu üyelerinin duruşmaya katılma haklarının olmadığını savunarak, kurum temsilcilerinin dışarı çıkarılmasını istedi.

Wan Barosu ve kadın kurumları adına konuşan avukat Müjde Tozbey Erden, Wan’da bir yıl içerisinde 26 kadının öldürüldüğüne dikkat çekerek, bu kadar kadın cinayetinin olduğu bir ortamda kendilerini sorumlu hissederek bu duruşmayı izlediklerini belirtti.

Bu sırada katil Kerem Çakan‘ın avukata hakaretlerde bulunduğu görüldü. Sanık Çakan avukat Erden’e “Siz niye davaya karışıyorsunuz, sizin başınıza böyle bir şey gelseydi ne yapardınız, g…nüz yemiyor mu?” demesi üzerine mahkeme başkanı susmasını istedi.

Çakan, hakaretlerini sürdürünce salondan çıkarıldı. Çakan, duruşma salonundan çıkarıldığı esnada da hakaretlerini sürdürerek, “Siz görürsünüz” tehdidinde bulundu!

Mahkeme heyeti, kurumların duruşmaya katılmasının devamına ve açık yargılamanın sürmesi yönünde kararını tekrarladı.

Verilen kısa aranın ardından duruşma 27 Kasım’a ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu