Güncel

Kadın katili “unutuldu”!

H. Merkezi: Eşi tarafından katledilen Gülay Armağan davasının üçüncü duruşması görüldü. Duruşma öncesi mahkeme önünde bir araya gelen kadın örgütleri bir eylem yaparken tutuklu olarak yargılanan katil “unutulduğu” için mahkemeye getirilmedi.

2 yıl boyunca eşinin kardeşinin tecavüzüne uğrayan ve ardından eşi tarafından katledilen Gülay Armağan davasının 3. duruşması Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu olarak yargılanan katil Metin Armağan, “hapishaneye yazı yazılması unutulduğu” gerekçesiyle duruşmaya getirilmedi.

 

Katilin kardeşi “tanık” oldu!

Katilin kardeşleri Ali Abbas Armağan ve Abidin Armağan duruşmada tanık(!) olarak ifade verdi. Çeşitli iddialarda bulunan “tanık” Ali Abbas Armağan, polisin karakolda kendilerinden yazılı beyan almadığını ve “bir şey yapamayacaklarını” söyleyerek gönderdiklerini ifade etti.

Ayrıca “İkinci sefer karakola gittiklerinde ise ben gitmedim. Ne için gittiklerini bilmiyorum. Ancak ağabeyim bu olay nedeniyle Gülay Armağan’ın kendi kendine zarar vereceğini düşünerek, bundan endişe ettiği için onu karakola teslim etmek amacıyla gitmiş” diye konuştu.

Cinayet sırasında, olay yerinin yanındaki evinde olduğunu ifade eden Ali Abbas Armağan, “Bağırtılar üzerine gittim. Dış kapı kapalıydı, pencereden içeri girdim. İçeri girdiğimde ağabeyimin elinde nacak vardı. ‘Ne yaptın sen’ diyerek üzerine gittim. Nacağı kaldırıp bana vurmak istedi. Sonra nacağı attı. Sonra dışarı çıkarmayı başarabildim” dedi!

Oysa cinayetin hemen öncesinde “aile meclisinin” toplandığına, Gülay hakkında ölüm kararı alındığına ve katilin bu kararı uygulamak için Gülay’ın bulunduğu diğer eve geçtiğine dair onlarca kanıt vardı.

 

“Karakol suç işlemiştir!”

Gülay Armağan’ın ailesinin avukatı Eren Keskin de, karakolun suç işlediğini belirterek, daha önce karakol ile ilgili soruşturma yapılıp yapılmadığının soruşturulmasını talep etti.

Dava, diğer tanık Mustafa Armağan’ın zorla getirilmesi, sanığın akli durumu ile ilgili raporun incelenmesi, karakol görevlileri ile ilgili soruşturmaların akıbetinin Ümraniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılması talepleri ile 22 Kasım tarihine ertelendi.

 

Kadınlar davanın takipçisi

Aralarında SDP’li Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri ve Ev İşçileri Sendikası’nın bulunduğu kadınlar mahkeme öncesinde bir açıklama gerçekleştirdiler.

Erkek öldürüyor, erkek haksız tahrik var diyor” pankartı açan kadınlar, dava boyunca sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarını attı.

Kadınlar adına açıklama yapan Eylem Karaca, “Kadın örgütleri haksız tahrik indirimine hayır demek, kadın cinayetlerinin politik olduğunu anımsatmak için adliye önünde” diyerek “erkek yargı”dan hesap sorduklarını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu