Güncel

Pembe Hayat’tan ırkçı saldırılara ve linç girişimlerine karşı dayanışma çağrısı

Son dönemde hedef haline getirilen ve aktivistleri hakkında linç kampanyası yürütülen Pembe Hayat açıklama yaparak dayanışma içerisinde olma çağrısı yaptı ve “Tüm LGBTİ camiası ve toplumumuzu da gelecek güzel günlerin inşası için dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.

Sosyal medyada başlatılan linç girişimi ilk etapta Pembe Hayat’ın çeşitli örgütlerin arka bahçesi olduğu iddiaları ile başlamış ırkçı ve gerici tutumlar körüklenmek istenmişti. Ardından ise bu kişi ve gruplar Pembe Hayat Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya’yı hedef almış ve linç girişimini isim ve soy isim vererek tek bir kişiye yönlendirmişti. Sosyal medyada yürütülen linç kampanyasına karşı dernek suç duyurusunda bulunacak.

 

“OHAL herkesin geleceğe dair kaygılarını artırıyor”

Son dönemde ülkemizin yaşadığı zor günlerden hepimiz nasipleniyoruz.  15 Temmuz Darbe girişiminin ardından hükümet tarafından alınan tedbirler maalesef ki yapılmak istenen darbenin icraatlarından izler taşımaktadır” diyen Pembe Hayat, OHAL uygulamalarının demokrasi ve insan hakları mücadelesinin parçası olan herkesin geleceğe dair kaygılarını artırdığına dikkat çekti.

Derneğimiz, Pembe Hayat, kurulduğu günden bu yana herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi, sempatizanı vs. olmayı reddetmiş ve kendisini özel olarak transların mücadelesine adamıştır” diyen Pembe Hayat, “Pembe Hayat, translara yönelik ayrımcılık, nefret suçları, şiddet ve toplumsal dışlanma gibi konularda projeler üretirken ve doğrudan destek hizmeti sunarken uluslararası kuruluşlar ile sürekli temas halinde olduğu gibi ülkemizde faaliyet sürdüren her parti ile de ayrım yapmaksızın görüşmeler gerçekleştirmiş, birlikte işler üretmiştir” dedi.

 

“Buse, LGBTİ mücadelesinin önemli bir figürüdür”

Derneğimizin, farklı siyasi partilere üye olan ya da hiçbir siyasi partiye üye olmayan, farklı ideolojik bakış açılarını benimsemiş ya da politikadan bütünen uzak durmayı tercih eden üye ve yöneticileri bulunmaktadır” diyen Pembe Hayat, kendilerinin demokrasi ve insan hakları mücadelesinin mütevazi bir parçası olduğunu vurguladı.

Son dönemde derneğin yönetim kurulu başkanı Buse Kılıçkaya üzerinden derneğin ve Kılıçkaya’nın hedef gösterildiğini ve yıpratılmaya çalışıldığını belirten Pembe Hayat,  “Buse, kişisel olarak da LGBTİ mücadelesinin önemli bir figürüdür. Yirmi yıldır sürdürdüğü mücadele içerisinde bir dizi bedel ödemiştir. Trans hakları mücadelesinde ulusal ve uluslararası arenada itibar edilen, saygı duyulan ve muhatap alınan bir aktivisttir. Yurt dışında ve yurt içinde resmi kurum ve kuruluşlar ile yapılan birçok toplantıda derneğimizi temsil etmiş, trans hakları savunuculuğu görevini yerine getirmiştir” dedi.

 

“Esas olan LGBTİ haklarına ve eşitlik mücadelesine nasıl baktığıdır”

LGBTİ aktivistlerin kişisel olarak kendisini bir siyasi partiye yakın hissetmesinin, bir siyasi partiden aday olmasının ya da politikadan uzak durmasının mümkün olduğunu belirten Pembe Hayat, “Kimsenin kişisel duruşu hiç kimseyi ilgilendirmediği gibi bir kolektif olarak derneğimizi de ilgilendirmemektedir. Dernek üyelerimiz, homofobik, bifobik, transfobik bir dil ve davranış üretmediği, nefret suçu işlemediği müddetçe bizim için değerli olmaya devam edecektir. Çünkü bir sivil toplum örgütü, bir trans öz örgütlenmesi olarak kriterimiz insanların hangi partiye sempati ile baktığı değil, LGBTİ haklarına, eşitlik mücadelesine nasıl baktığıdır” dedi.

“Üretilen nefret dili ve hedef gösterme saldırıları, aslında tam olarak bu dili üretenlerin de muzdarip olduğu şekilde yapılmaktadır” diyerek Buse’nin hedef gösterilmesine tepki gösteren Pembe Hayat, açıklamasını “Biz, ülkemizdeki kaosun bir an önce bitmesinden, eşitlikçi, özgür bir ülkenin kendini var etmesinden yana tarafız. Tüm LGBTİ camiası ve toplumumuzu da gelecek güzel günlerin inşası için dayanışmaya davet ediyoruz” çağrısı ile sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu