Güncel

Translara ekmek almak bile yasak!

İzmir Alsancak’ta yaşayan translar, polis ve medya aracılığı ile hayatın dışına sürülmeye çalışılıyor.

Medyada nefret söylemi transların hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. “Alsancak’ta Fuhuş İsyanı” başlığı ile servis edilen haberin ardından bölgede yaşayan translar belirli bir saatten sonra pencereden bakamıyor, esnafın evlerine paket servis yapmasını polis tehditler savurarak engelliyor.

Geçtiğimiz günlerde Yeni Asır isimli gazetenin “Alsancak’ta Fuhuş İsyanı” başlığı ile servis ettiği ve transları açıkça hedef gösteren haber daha sonra Hürriyet isimli gazete tarafından yaygınlaştırılmış ve İzmir’de yaşayan translar nefretin odağı haline getirilmişti.

Yeni Asır’ın hedef gösteren ve nefret söylemi üreten haberinin Hürriyet tarafından yaygınlaştırılmasının ardından Alsancak’ta yaşayan trans kadınlar sokağa çıkamaz olduklarını belirttiler.

Bu haberin ardından polis ekiplerinin de “vatandaş rahatsız oluyor” bahanesi ile transların pencereden bakmasına dahi izin verilmediği belirtiliyor. Polisin OHAL’i bahane ederek transları ve esnafı istediği gibi tehdit ettiği belirtiliyor.

 

Transların evlerine servis yasak!

Pembe Hayat’ı arayan Alsancaklı translar gece belirli bir saatten sonra ekmek almaya dahi gidemediklerini belirtti. Translar yıllardır yaşadıkları Alsancak’ta semt sakinleri ile hiçbir problem yaşamadıklarını ve Yeni Asır’ın yalan haber yaptığını söylediler.

Haberin ardından polisin çevrede bulunan esnafı da tehdit ettiğini belirten translar, eve servis yapan marketlerin “Sizin adresinize servis yapamıyoruz. Sizin kapınızda beklediği gibi bizim kapımızda da polis bekliyor ve size servis yaparsak ceza yazacağını söylüyor” dediklerini söylediler.

Ayrıca bölgede bulunan esnaflar, translarla bir problemleri olmadığını ancak translara hizmet vermeleri durumunda polisin para cezası yazmakla tehdit ettiğini belirttiler. (Kaynak: Pembe Hayat)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu