Güncel

İstanbul LGBTİ hedef haline getirilmelerine karşı “Dayanışmaya Dön” çağrısı yaptı

Demokratik Kadın Hareketiİstanbul LGBTİ Dayanışma DerneğiSosyalist Kadın Meclisleri ve Yeni Demokrat Kadın tarafından 5 Kasım günü gerçekleştirilmesi planlanan “OHAL’de Kadınlar Konuşuyor” isimli panel, panele bir gün HDP’li vekillere dönük tutuklama terörü nedeniyle iptal edilmiş; yapılan ortak açıklamada ise “kadınlar ve LGBTİ’ler olarak kazanımlara sahip çıkmak için sokağa çıkılacağı” ifade edilmişti.

Yapılan ortak açıklama sonrası, etkinliğin örgütleyici kurumlarından olan İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılarla karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine dernek yazılı bir açıklama yaparak “Dayanışmaya Dön” dedi.

 

“Sözümüzü OHAL’e karşı kurduk”

Bildiğiniz üzere Trans hakları, seks işçiliği, nefret söylemi ve nefret suçları başta olmak üzere mücadele veren; bu haklar çerçevesinde LGBTi+ bireylerin tüm barınma, sağlık, eğitim ihtiyaçları üzerine gerek farkındalık yaratmaya yönelik gerekse hak savunuculuğu yapmak üzere çalışan bir sivil toplum kuruluşuyuz” diyen İstanbul LGBTİ, aynı zamanda 7 yıldır trans onur haftası düzenledikleriniz, translar için misafirhane açtıklarını, kimlik geçiş operasyonlarında yaşanan sorunlara da çözüm bulmaya çalışan bir dernek olduklarını belirtti.

Kadın ve LGBTİ+ örgütleri, ilerici ve emek platformları ile zaman zaman dayanışma içerisinde olduklarını, bu şekilde meselenin toplumsallaşması ve trans haklarının bir insan hakları meselesi olduğunu kavratma çabasında olduklarını belirten İstanbul LGBTİ, OHAL’den LGBTİ+ların, Kürtlerin, Alevilerin, azınlıkların daha çok etkileneceğini belirtmekten çekinmediklerini ve tüm sözlerini bunun üzerine kurduklarını söyledi.

Gelinen sürecin kendilerini haklı çıkardığını söyleyen İstanbul LGBTİ “12 Eylül Cuntasının ardından, siyaset yapması engellenmiş sınıflar kendilerine bir kimlik siyaseti yapma alanı yaratmışlardır. LGBTi+ Hareketi de bu siyaseti 25 yıl gibi bir süredir diğer tüm muhalif kesimlere de örnek olabilecek şekilde sürdürmekte; üzerindeki ayrımcılık ve nefret içeren unsurları kamuoyunun dikkatine sunabilmektedir” dedi.

 

“Egemenleri sevindirmeyelim, onların elini güçlendirmeyelim”

Bu yolla, bizlere karşı geliştirilen nefret suçları ile mücadele etmiş az sayıda örgütlü bireyler olarak bu son zamanlarda ‘birbirimize’ karşı uyguladığımız dil ve yabancılaştırıcı tutum ile bize karşı kin ve nefret besleyen herkesin işini kolaylaştırmaktayız” diyerek OHAL’de Kadınlar Konuşuyor etkinliğinin iptalini duyurmalarının ardından hedef haline getirilmelerine hizmet eden çeşitli LGBTİ+ gruplarına seslenen İstanbul LGBTİ, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Buraya kadar dayanışma ve dirençle geliştirdiğimiz bu tutum, şimdi egemen güçlerin istediği bir biçimde kırılmaya çalışılmaktadır. Buradaki amaç, örgütlü gücümüzü, dayanışmamızı, birlik ve beraberlikten aldığımız gücü yıkmak; LGBTİ+lari ve özellikle Transları yalnızlaştırmaktadır.

Birbirimizi, egemen güçlerin polisine, savcısına şikayet etmek yerine, tam da bu dönemde dayanışma içinde olduğumuzu herkese göstermek, örgütlü ya da örgütsüz her gey, lezbiyen, biseksüel, transseksüel ve interseksin görevidir.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği olarak, direnme deneyimimizden aldığımız güçle, bize karşı son günlerde oluşturulmaya çalışılan algıdan kırılmak ve kavga etmek yerine; herkesle dayanışma içinde olduğumuzu/olacağımızı bildirmek isteriz.

Çünkü inanıyoruz ki, kavga etmemiz her şeyden önce egemenleri sevindirecek ve bize karşı oluşturulan ‘doğal blok’un elini güçlendirecektir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu