Güncel

“Pandemiyi Bir de Bana Sor” kitabımızın tanıtım etkinliğinde buluşuyoruz

Sevgili kadınlar, “Pandemiyi Bir de Bana Sor” isimli kitabımız çıktı, kadınların pandemi deneyimlerini aktardığı kitabımızın tanıtım etkinliğinde buluşalım.

Bir yılı aşkın zamandır bütün çalışmalarımızı pandemi gölgesinde sürdürüyoruz. Bu birçok açıdan bir sıkışmışlık yaratıyor. Kadınlar bu sıkışmışlığı aşmak için başından bu yana önemli bir direniş deneyimi yarattı. Bu sıralarda ise  kadın dayanışmasından aldığımız güçle istanbul Sözleşmesi’nden çıkma girişimine karşı mücadeleyi büyütüyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden  tartışmaya açıldığı dönemde (2020) açığa çıkan “Pandemiyi kadınlar konuşuyor, patriarkanın maskesi düşüyor: PANDEMİYİ BİR DE BANA SOR!” kampanyamız, bu dönemden bu yana açığa çıkan direniş ruhundan beslendi. Kadın ve LGBTİ+’ların, hayatını altüst eden pandemi koşullarındaki deneyimlerini açığa çıkarmak, bu deneyimleri gündeliğin-sıradanlığın-görünmezliğin pençesinden kurtarmak amacıyla dört ay boyunca sürdürdüğümüz bu kampanyanın en önemli ürünü olan kitabı; hikayeleri, anlatımları ve deneyimleri ile kitabın yaratıcısı olan kadınlarla buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

“Şimdi pandemiyi kadınlardan ve LGBTİ+’lardan dinleme zamanı…” 

Bu kitap aslında geçtiğimiz temmuz ayında başlattığımız kampanya sırasında sözünü bizimle paylaşan her kadının, LGBTİ+’nın kitabı.
Çünkü bu kampanya sırasında kapısını çaldığımız, çayını içtiğimiz, sohbet ettiğimiz kadınların birçoğu yaşadıklarını ekonomik, psikolojik bir çok şiddeti, emek sömürüsünü ve tabiki buna karşı her kadının, LGBTİ+’nın ayakta durma, direnme, mücadele etme deneyimi bir parçasını oluşturuyor.

Şimdi kitapta sözü olan olmayan her kadınla birlikte bir kez daha bu deneyimlerimizi birleştimeye ve buradan güçlenmeye çağırıyoruz. Çünkü şimdi bu pandemide yaşadıklarımızı birkez de tanıtım etkinliği vesilesiyle anlatma, birleştirme ve güçlenme zamanı.

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece kararname ile çıkma girişiminde bulunanlara, haklarımız ve hayatlarımıza pandemiyi fırsata çevirerek saldıranlara karşı her bir araya  gelişimiz bizi güçlendirecektir. Bir araya geldikçe, deneyimlerimizi birleştirdikçe güçleneceğiz, mücadelemizi büyüteceğiz.

Pandemiyi fırsata çevirmek isteyen emperyalist-kapitalist, patriarkal düzenin hevesini birçok noktada boğazında bırakan kadın ve LGBTİ+’lardan beslenen kitabımız için 26 Haziran’da İstanbul’da Taksim Hill Otel’de yapacağımız tanıtım etkinliğinde buluşalım

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu