Güncel

Gülsuyu’nda “Pandemiyi Bir De Sor” kitabının dağıtımı için buluştuk

“Pandemiyi kadınlar konuşuyor, patriarkanın maskesi düşüyor: PANDEMİYİ BİR DE BANA SOR!” kampanyamızın ürünü olan “Pandemiyi Bir De Sor” isimli kitabımızın tanıtım ve dağıtımı için çalışmalara başladık.

Geçtiğimiz haftalarda merkezi olarak yaptığımız online buluşma ile 2 başlık bir toplantıda önümüzdeki sürecine dair tartışmalar yürüttük. Pandemi koşulları nedeniyle gecikmeli çıkan kitap, ardından “tam kapanma” nedeniyle ise dağıtımı da  bir parça yavaşlaması ile geniş dağımını  örgütlerken birde  kitabın tanıtım etkinliğinine önümüze koyduk. Çalışmalara nereden ve nasıl başlayacağımızın ayrıntılarını planladık.

İkinci gündem İstanbul Sözleşmesi oldu. Kadın hareketinin dayanışma ile İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu şeklinde bir araya gelerek yürüttüğü  sürece dair aktarımın yapılması ile bu gündem üzerinde tartışmalar yürüttük. Bulunduğumuz yerellerde sürecin daha aktif parçası olma hedefi ile tanıtım etkinliği çalışmamızın paralel yürüteceğimiz yoğun bir süreç bizi beklemekte.

Merkezi toplantımızın ardından illerde yapılan YDK toplantıları ile çalışamlar hızlandırıldı. İstanbul’da geçtiğimiz günlerde aldığımız toplantı ile kitabın yazarı olan olmayan her kadına kitabı ulaştımak ve etkinliğe daveti üzerinden yaptığımız planlamanın ardından çalışmalara başladık. Bire bir dağıtımın yanı sıra küçük buluşmalar ile kadınlarla yan yana geliş çalışmalarımız devam ederken, bugün ise Maltepe Gülsuyu’nda hafta içi yaptığımız kadınlara ziyareti bugün sabah saatlerinde  de sürdürerek ardından mahallede pandemi koşullarını dikkate alarak bir araya geldik.

Kampanyanın kısa bir özeti ile sohbetimize başladık. Kampanya fikrinin nasıl çıktığı, nasıl bir çalışma yürüttüğümüzü kısaca hatırladıktan sonra kampanyanın ortaya çıkan ürünü üzerinde tartışmalara devam ettik. Pandemi fırsatçılığı ile kadınalra saldırıların arttığı bu süreçlerde çalışmamızın kadınalrın yaşadığı herşeyin ve saldırlara karşı mücadelenin kayıtlara bizim cephemizde de bir parça geçmesinin önemine vurgu yapıldı.  Pandemi fırsatçılığı ile kadınlara siyasi iktiarın saldırılarının arttığı ve son olarak  RT. Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesinden çıkma girişimi ile  sürecinin daha fazla yoğunlaşması ile kadınların mücadelesinin devam ettiği vurgulandı.

Pandemi koşulları ve “tam kapanma” vs nedenleri ile bir araya gelişlerin kısıtlandığı bu dönemde yan yana gelmek, temas etmek elbette önemli bir yerde duruyor. Kadın ve LGBTİ+ bu süreçte ortaya çıkardığı kitabın tanıtım etkinliğinin bu açıdan değerli bir noktada. 26 Haziran’da yapılacak etkinlikte buluşalım dedik.

Ardından sohbete Türkiye siyasi atmosferi üzerinden devam edildi. Özellikle mafya lideri Sedat Peker’in ifşaatları ile erkek egemen devletin teşhirinin derinleşmesi tartışması üzerine duruldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu