Güncel

Kitabımız Çıkıyor! | “Pandemi’yi Bir De Bana Sor”

Pandemi sürecini dezavantajlı bir şekilde geçirmek zorunda kalan kadın ve LGBTİ+’ların deneyimleri üzerine yeteri kadar yapılmayan araştırmalara alternatif oluşturma ve bunu doğrudan kendi sözlerini kitaba taşıyarak, bu araştırmaların salt rakamlara indirgenip dondurulmasına karşı durma hedefi ile örgütlediğimiz “Pandemiyi Bir de Bana Sor” kampanyamızın son ayağı olan kitap çalışmasını sonlandırdık. Kitap yakın zamanda okuyucularla buluşacak.

Bir yılı aşkın zamandır bütün çalışmalarımızı pandemi gölgesinde sürdürüyoruz. Bu birçok açıdan bir sıkışmışlık yaratıyor. Kadınlar bu sıkışmışlığı aşmak için başından bu yana önemli bir direniş deneyimi yarattı. Bu atmosfer içerisinde açığa çıkan “Pandemiyi kadınlar konuşuyor, patriarkanın maskesi düşüyor: PANDEMİYİ BİR DE BANA SOR!” kampanyamız, bu direniş ruhundan beslendi. Kadın ve LGBTİ+’ların, hayatını altüst eden pandemi koşullarındaki deneyimlerini açığa çıkarmak, bu deneyimleri gündeliğin-sıradanlığın-görünmezliğin pençesinden kurtarmak amacıyla dört ay boyunca sürdürdüğümüz bu kampanyanın en önemli ürünü olan kitabı; hikayeleri, anlatımları ve deneyimleri ile kitabın yaratıcısı olan kadınlarla buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

 

“Biz de dahil yüzlerce kadın bu kampanyanın hikayesi aslında”

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlattığımız kampanyanın açığa çıkardığı üzere; kadınların pandemiye, pandemi öncesine, “normalleşme” meselesine dair de söyleyecek sözü çoktu. Kadın ve LGBTİ+’ların sözlerini kitaba taşımak, bizim açımızdan daha fazla önem kazandı. Çünkü bu kampanya sırasında kapısını çaldığımız, çayını içtiğimiz, sohbet ettiğimiz kadınların birçoğu yaşadıklarını anlatmaya değer bile görmüyordu. Bu yüzden kitap bizim için aynı zamanda her bir kadının deneyimlerine dönük değeri açığa çıkarma sürecinin bir halkasına dönüştü.

Pandemiyi fırsata çevirmek isteyen emperyalist-kapitalist, patriarkal düzenin hevesini birçok noktada boğazında bırakan kadın ve LGBTİ+’lardan beslenen kitabımız okuyucularla buluşuyor.

Şimdi pandemiyi kadınlardan ve LGBTİ+’lardan dinleme zamanı…

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu