Güncel

Ortadoğu’da barış için, 500 kadın Lübnan’da pedal çevirecek

“Kadınları İzle” projesi kapsamında 40 ülkeden 500 kadın Lübnan’da bir araya gelerek barış için pedal çevirecek. 30 Eylül-08 Ekim tarihleri arasında sürecek olan etkinlik ile kadınların en önemli hedefi, bölge kadının günlük sorunlarını tartışılabilir kılmak.

“Kadınları İzle-Kadınlar Barış İçin Pedal Çeviriyor” projesi 40 ülkeden 500 kadının katılımıyla 30 Eylül– 08 Ekim tarihlerinde Lübnan’da gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında ülkede Trablus, Beyrut, Jounieh, Jezzine, Ansar, Sur, Biblos, Sayda ve Bekaa Vadisi’ne bisiklet sürülecek.

Her yıl kadınların barış için pedalladığı, bu yıl ise 7’ncisi düzenlenecek olan “Follow the Women/Kadınları İzle” bisiklet turu, Beyrut Balamad Üniversitesi’nden başlayacak.

Kadınlar etkinlik kapsamında bisiklet sürdükleri şehirlerde, Suriyeli ve Filistinli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret ederek, yerel ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek.

Günde 40 kilometre yol kat edilecek olan turda, toplam 240 kilometre bisiklet sürülecek.


Hedef, kadınların günlük hayatlarını tartışabilmeleri

Projeye katılan kadınların en önemli hedefi ise bölgede yaşayan kadınların günlük yaşamlarını serbestçe tartışabilmeleri için bir platform yaratabilmek.

Orta Doğu’daki istikrarsızlık ortamının özellikle kadın ve çocuklar üzerinde olumsuz etkilerine dikkat çekmek isteyen kadınlar, insanların güvenli bir şekilde gezebilmesinin önünü açmak istiyor.

Kadınlar, savaş bölgesi olarak algılanan Orta Doğu’da barış sürecinde kadınların aktif şekilde rol almasını teşvik etmeyi amaçlıyor.


Türkiye’den kadınlar da katılıyor

Etkinliğe, Türkiye’nin ilk tur bisikleti dükkanı Bisiklet Gezgini’nin kurucularından Seçil Öznur Yakan, Aktif Yaşam Derneği’nden Özlem Alkan Oktay ile bisikletli kadınlar Jülide Arslan, Burcu Büyükkafes ve Seçil Zor katılıyor.

Ortadoğu’da süren şiddete karşı barışçıl çözüm için Follow The Women projesine destek veren ülkeler arasında; Afganistan, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Bask Ülkesi, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Cezayir, Danimarka, Estonya, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Kanada, Katolonya, Kolombia, Kıbrıs, Hollanda, İran, Irak, İtalya, İrlanda, İsveç, Japonya, Kenya, Lübnan, Mısır, Nijerya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Suriye, Ürdün, Tacikistan, Tunus ve Türkiye bulunuyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu