Güncel

Onur Haftası’nda 25. yıl teması: “Aramızda ne var?”

19-25 Haziran’da düzenlenecek olan 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası programı açıklandı. 19 Haziran’da başlayacak olan Onur Haftası, 25 Haziran’da düzenlenecek Onur Yürüyüşü ile son buluyor. Çeyrek yüzyıllık bir mücadele süresini geride bırakan LGBTİ+ mücadelesi önemli bir deneyim ile 25. yılı etkinlikleri “Aramızda ne var” temasıyla gerçekleştiriyor. Tüm baskı ve engellemelere rağmen 25 yıldır düzenlenen Onur Haftası 15. yürüyüşünü 25 Haziran saat 17.00’de yapacak. 19-25 Haziran tarihleri arasında Taksim ve çevresindeki çeşitli mekânlarda düzenlenecek LGBTİ+ Onur Haftası binlerce, on binlerce kişiyi bir araya getirmekte. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası “Aramızda ne var?” sorusuyla gönüllüleri tarafından düzenlenen ve tüm katılımcıların dayanışmasıyla Taksim ve çevresinde hafta boyunca panel, forum, atölye, tiyatro gösterisi gibi pek çok ücretsiz etkinlik düzenleniyor. Belirlenen tema ile uzakları yakınlaştıran yakınlıklarımızı çoğaltan bir tema çevresinde verimli etkinlikler ile biraraya geleceğiz.

“Güç veren bir hareket halini aldı”

Bizler de konuya dair Onur Haftası gönüllüsü Emre’yle haftanın 25 yılına dair kısa bir söyleşi yaptık. Emre 25. yıla dair, “25 senedir Onur Haftası’nın kutlanması ve 15 yıldır yürüyüşün yapılması LGBTİ+ mücadelesi verenler için önemli bir belirleyen olarak karşımızda duruyor. Onur Haftası hareketin gündemine dair söz söyleyen, birçok etkinlikle insanları bir araya getiren bir iş. Bu açıdan çok değerli. Aynı zamanda burada kurulan ilişkilerle de ülkede ve dünyada gelişen gündemlere dahil oluyoruz. 25 yıldır yapılan Onur Haftası ve daha da öncelere dayanan LGBTİ+ mücadelesi başlarda bir varolma ve görünürlük mücadelesiyken şimdi bunların yanında güç veren bir hareket halini de aldı” sözleriyle değerlendirme yaptı.

Onur Haftası her yıl farklı yaratıcı ve güncele, LGBTİ+ mücadelesinin enerjisinin Onur Haftası yürüyüşüne taşıyan temalarla çıkmakta. Her temanın nasıl ortaya çıktığını sorduk Emre’ye ve “Bu temaya karar verdiğimiz süreçte hemen hepimiz umutsuzluktan ve bir şey yapamama halinden şikayetçiydik. Bu ortamın son bulmasını istiyorduk. Bunu da en iyi konuşarak azaltabileceğimizi düşündük. Bu soru konuşturan, tartıştıran bir soru. Bir sürü olumsuzluğun yaşandığı, can güvenliğimizin olmadığı bir ülkede korkularımızın üstüne gidip onları çevremizdeki insanlarla paylaşmak çok değerli. Bu soru bu paylaşıma alan açan bir soru. Tüm olumsuz atmosferi yaşarken hala bir yerlerde umudu, sevgiyi yeşertip mücadeleyi güçlendirebilmek de ayrıca konuşulması gereken bir konu. Tüm bunları konuşabilmek için bu temayı seçtik” diyerek bu yıl “Aramızda ne var” sorusunun nasıl temalaştığını anlattı. Geçtiğimiz yıl engellenmeye çalışılan Onur Yürüyüşü LGBTİ+ hareketi ve yürüyüşe katılmak isteyen yüzlerce kişi tarafından Taksim’in her tarafında olmak, her sokağı gökkuşağına boyamak adına farklı bir şekilde ele alınmıştı.

“25 Haziran saat 17’de Taksim’deyiz”

Emre’ye bu yıl nasıl bir tablo var diye sorduğumuzda, “Bu yıl da hem yürüme hem yürüyememe durumunu değerlendirip hazırlık yapıyoruz. Yürüsek de yürümesek de Taksim çevresinde olup sözümüzü söylemeyi önemsiyoruz. Çünkü biz değerli bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. İstanbul gibi büyük bir şehirde ve Türkiye gibi kalabalık bir ülkede LGBTİ+ hareketini gündemleştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda da başarılı olmak için en azından iddiamıza sahip çıkmak için sözümüzü söylemeyi önemsiyoruz. O nedenle her iki ihtimali değerlendirip 25 Haziran Pazar günü saat 17.00’de Taksim’de olacağız. Bu yıl yürüyeceğimizi, engellenmeyeceğimizi düşünüyoruz” diyerek Taksim’e çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu