Güncel

3. İvana Hoffmann festivali sona erdi

Almanya’nın Duisburg kentinde, lezbiyen kimliği ile Rojava’da savaşırken ölümsüzleşen MKLP savaşçısı İvana Hoffman anısına düzenlenen festivalin üçüncüsü 17-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Rojava’da savaştığı sırada 2015 yılının Mart ayında ölümsüzleşen MLKP’li savaşçı İvana Hoffmann’ın arkadaşları tarafından anısına düzenlenen 3. İvana Hoffmann festivali birçok konuşmacının ve müzik grubunun katılımı ile gerçekleştirildi.

Hoffmann’ın büyüdüğü Duisburg’da, yoldaşlarının kurduğu Ivana Hoffmann Dayanışma Komitesi çağrısı ile düzenlenen festival, merkez tren garı önünden başlayarak yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş’te Rojava’da ölümsüzleşen savaşçıların resimleri ile transfobik ve homofobik nefretin kurbanı olan Ahmet Yıldız, Figen ve Hande Kader’in fotoğrafları da taşındı.

17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleşen festivale eşcinsel savaşçı Hoffmann’ın annesi Michaela Hoffmann, HDP Milletvekilli Tuğba Hezer, Young Struggle, SKB, ATİK, Yeni Kadın, YDG, NAVDEM, MLPD/Rebell, Komünist İnşa, MLKP/KKÖ, HDK, Devrimci Gençlik Birliği, Köln Enternayonal Gençlik üyeleri katılarak konuşmalar yapıldı.

LGBTİ+ hareketi ve kadın hareketi sokakta olmaya devam ediyor

Yeni Kadın’da yürüyüş öncesi bir açıklama yaptı. Yeni Kadın’dan trans aktivisti Ozan Uğur konuşmasında, LGBTİ+’ların özgürlük mücadelesi tarihi ve örgütlenme pratiklerinden bahsederek, Hoffmann’ın adına düzenlenen festivalde bulunmaktan onur duyduğunu belirtti. Uğur, “Bu ay aynı zamanda Stonewall İnn’de başlattığımız isyanın da yıl dönümü. Tüm dünyada Onur Haftası etkinlikleri gerçekleşiyor. Türkiye’de ise 2 yıldır Trans Onur Yürüyüşü ve LGBTİ+ Onur Yürüyüşü saldırı altında gerçekleşiyor. Polisin ve homofobik/transfobik T.C. devletinin yasaklarına rağmen LGBTİ+ hareketi ve kadın hareketi yaratıcı eylemlerle sokaklarda olmaya devam ediyor” dedi.

Ardından panel soru cevap bölümü ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu