Güncel

Özgecan için Haseki Hastanesi önünde eylem

İstanbul: Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüze uğrayarak katledilen Özgecan Aslan için İstanbul Aksaray SES Şubesi, Haseki Devlet Hastanesi Poliklinikler önünde basın açıklaması düzenledi.

“Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Kadınlar el ele özgürleşmeye”sloganlarının atıldığı açıklamada“Kadına yönelik şiddet son bulsun”pankartı açıldı. Ayrıca Nihat Doğan attığı “Siz de mini eteği giyip, soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın” tweetine atıfta bulunarak “7 yaşındaki çocuklarda mı? Mini etek giymiş” yazan dövizlerin açılması en açık cevap olarak yerine ulaşmıştır.

“Artık yeter”

İstanbul SES Aksaray adına açıklamayı Eylem Toğluk okudu. Toğluk “Yıkılmamak için yıkacağız” diyerek erkek-devlet –yargı-medya işbirliği ile kadın katliamlarına davetiye çıkaran bu düzene karşı “yasımızla ve isyanımızla” sokaklarda olacaklarını belirtti.

13 yıllık AKP hükümetinin “sözde” önlemleri ile kadın cinayetlerindeki sistematik artışa seyirci kalmakla yetinmeyen zihniyetin, hayatın her alanında erkek egemen zihniyeti pekiştirerek kadın katillerini “tahrik” indirimiyle kollayan devlet-yargı işbirliğinin önünü açtığını ifade etti.

“Sağır sultanı mı oynayacaklar?”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yine “elleri kırılsın inşallah” mı? diyeceğini sorarak devlet-yargı-medya işbirliğinin üstünü örterek yine “sağır sultanı” mı oynayacaklar dedi.

“Fıtrat” adaleti savunusu ve kadın düşmanı söylemleriyle kadın erkek eşitliğini reddeden, genç yaşta evliliği “rüşvet”lerle teşvik etmeye çalışan, kadın irşat bürolarıyla kadınlara itaat telkin eden, çıkardığı kadın paketleriyle kadınlar için muhafazakâr, itaatkar, suskun, aile içine sıkıştırılmış, annelikle belirlenmiş bir yaşam kalıbı biçen hükümet, din görevlilerini evlerin içine kadar gönderme ve toplumu tahakküm altında alma niyetiyle kadınları her türlü şiddete karşı daha açık hale getirmesine “Artık yeter” diyerek uygulanan politikalardan güç alan erkeklerin her türlü şiddeti uygulama hak ve yetisini bulduğunu ve tecavüz veya şiddet olmadı vahşice öldürerek arkasını devlete yaslıyor diye belirtti.

 

Ayrıca açıklama devam ederken Özgecan’ın katledilmesini insanlığa sığdıramadığını belirten yaşlı bir teyze sinirlenerek uzaklaşmaya başladı. Bu arada duyduğumuz tek cümle “Herkes kendini onun yerine koysun oldu.” Aslında buda yeterliydi. Bir yanıyla anlamak isteyene!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu