Güncel

Dersim’de genç kadınlar Özgecan için alandaydı!

11 Şubat tarihinde Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe tarafından katledilen Özgecan Aslan için bugün Dersim Liseli Gençlik bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Saat 12.30 ‘da Sanat sokağına toplanan genç kadınlar; sloganlar ve alkışlarla Seyit Rıza meydanına yürüdü. “Özge’nin Katili, T.Cavüzcü Devlet!” pankartıyla yürüyen Dersim Liseli Gençlik; sık sık “Katillerden hesabı kadınlar soracak”,  “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Jin Jîyan Azadi” sloganlarını atarak yürüdü. Yürüyüş boyunca kitleselleşen yürüyüşe; sürekli dışarıdan alkışlarla destek verildi.

Seyit Rıza meydanına gelen kitle adına YDG’li kadınlar basın açıklaması yaptı. Açıklama da Özgecan’ın katillerini çok iyi tanıyoruz. Özgecan’ın katilleri erkek, devlet, yargı birliğidir. Kadın katliamlarını engellemeyen, katilleri aklayan tüm devlet kurumları kadın katliamlarının ortağıdır” denildi.

“Bu katliamların ortağı bakanlar, başbakan, cumhurbaşkanı başta olmak üzere erkek egemen devlet tecavüze karşı ‘Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin’ diyen bakanlar, ‘Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen cumhurbaşkanı, ‘Tecavüzcü, kürtaj yaptıran kadından daha masumdur’ diyen milletvekilleri, ‘Bekar erkeklere cinsel ihtiyaçlarını karşılaması için ödenek ayrılmasını’ isteyen avukatlar; hepiniz kadınların katilisiniz. Özgecan’ı da diğer yüzlerce kadını da, kadına yönelik uyguladığınız politikalar katletmiştir. Erkekleri cesaretlendiren, aklayan, tecavüzü ve katliamları teşvik eden adalet anlayışınızdan hesap soracağız” diyen YDG’li kadınlar; “Tacizcisiyle tecavüzcüsüyle evlendirilen kadınlar varken son olmayacak bu katliamlar. Ancak bunların yanında biz kadınlar şunu çok iyi biliyoruz ki katledilen, tecavüze uğrayan, taciz edilen bütün kadınların hesabını biz kadınlar soracağız. Bu sistemin Adaletinden ve hukukundan kadınlar için adalet çıkmayacağını biliyoruz. Tacizcilerimizle, tecavüzcülerimizle barışmıyoruz” sözleriyle açıklamayı bitirdi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.

Dersim YDG

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu